Karakovan arası uyuşturucu zulası

Uyuşturucu satıcıları ve çeteleri, piyasaya sürmeye hazırlandıkları uyuşturucu maddeleri akıl almaz noktalara ‘zula’ yaparak polis ve istihbarat birimlerinden saklamaya çalışıyor. Derin dondurucu, benzin deposu, kavun, karpuz ve ceviz içi, bebek biberonu, hediyelik eşyalar, çanta askıları ve daha niceleri...

Karakovan arası uyuşturucu zulası

Begüm Erdoğan (23), Sefa Bayburtluoğlu (18), Emre Dede (21), Mehmet Gökhan (20), Tugay Ergin (19), Gökhan Alataş (19)... Hayatlarının baharındaki bu gençler maalesef artık aramızda değil. Aileleri ise acılar içerisinde... Onlar, son iki yılda belki de farkına bile varamadan saplandıkları uyuşturucu batağında yaşamlarını yitiren gençlerden sadece bazıları. Piyasaya sürülmeye hazırlanan uyuşturucu maddelerin izini süren İstanbul Emniyeti Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü, diğer ismiyle Narkotik Polisleri zehir tacirlerine ve şeytani planlarına karşı yedi gün 24 saat mücadele veriyor. Güçlü koku alma yeteneğine sahip farklı cins ve ırklarda 12 narkotik dedektör köpeği de uyuşturucu ile mücadeleye katkı sunuyor, gizli zulaların deşifre edildiği operasyonlarda önemli rol oynuyorlar.

UYUŞTURUCUYA BÜYÜK DARBE
Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planları kapsamında özellikle son yıllarda yasalarda yapılan cezaları artırıcı değişikliklerle birlikte uyuşturucu ticareti ve kullanımına taviz verilmediği belirtiliyor. Toplum huzurunu bozan ve insan sağlığını olumsuz etkileyen uyuşturucu maddelere yönelik cezaların yeni yargı paketleri ile birlikte ağırlaştırılması sonucu çeteleşme ve pazar arayışındaki uyuşturucu satıcılarına darbe vurulduğunun altı çiziliyor. Terörle mücadele kapsamında özellikle son yıllarda ülke genelinde yapılan operasyonların da uyuşturucu ile mücadeleye etkilerini es geçmemek gerek. Özellikle Doğu illerinde yasa dışı ve bölücü terör örgütlerinin gelir kaynakları arasında yer alan ve uyuşturucu yapımında kullanılan bitkilerin imha edilmesiyle birlikte terör örgütlerinin finansmanları arasındaki uyuşturucu üretiminin büyük darbe aldığı ve uyuşturucu madde üretimini engelleme konularında önemli adımlar atıldığı ifade ediliyor. Derin dondurucu, araç benzin deposu, kek kalıpları, kavun, karpuz ve cevizlerin içleri, ahşap kapılar, bebek biberonu, hediyelik eşyalar, dizüstü bilgisayarlar ve çanta askıları... Tüm bunlar, organize çeteler ve uyuşturucu satıcılarının bin bir çeşit zula yöntemi ile şeytani planlarına dahil ettikleri ayrıntılar. Hepsi birer gizli bölme... Polisiye ifadeyle; zehir tacirlerinin uyuşturucu maddeleri saklayacakları ve 'Zula' olarak gördükleri malzemeler.

BÜYÜK TENCERELERDEKİ ŞEYTANİ ZULA
Narkotik dedektifleri, geçtiğimiz haftalarda bir uyuşturucu çetesinin şeytani zulasını daha ortaya çıkartarak zehir tacirlerine darbe vurdu. Narkotik Polisi, Bingöl-İstanbul hattında faaliyet yürüten organize bir uyuşturucu şebekesinin yüklü miktarda uyuşturucu maddenin İstanbul'a sevkiyatını gerçekleştirecekleri istihbaratı üzerine harekete geçti. Çete üyelerinin büyük tencereler içerisine naylon paketlere sararak yerleştirdikleri uyuşturucu maddeleri kamufle etmek için petek balları kullanacakları ve balların altına gizlenen uyuşturucuların zulalandığı tencereleri kargo yoluyla İstanbul'a gönderecekleri tespit edildi. İstanbul Fatih'teki kargo şirketine yönelik fiziki takip başlatarak operasyonun düğmesine basan Narkotik Polisleri, kargo paketlerini teslim almak için iş yerine gelen Y.Ç.'yi (25) suçüstü yakaladı.

STREÇ FİLM VE POŞETLERE SARMIŞLAR
Kargo paketlerinin içerisindeki tencerelere el koyan Narkotik Polisi, içlerinde petekler halinde karakovan ve yayla balları olan tencereleri incelemeye aldı. Ballar tencerelerden çıkartıldığında şeytani uyuşturucu zulaları da ortaya çıktı. Petek balların altında poşet ve kalın streç filmlere sarılı halde 26 kilogram uyuşturucu madde bulundu. Uyuşturucu ticaretine darbe vurulan operasyon kapsamında iki çete üyesi daha gözaltına alındı.

KAVURMALARIN ALTINDAN UYUŞTURUCU ÇIKTI
Uyuşturucu tacirleri, geçtiğimiz aylarda Bingöl'den İstanbul'a bir uyuşturucu sevkiyatı yapmak istedi. Kurye olarak kullanılan bir çete üyesi otobüsle yola çıktı. İstanbul'a geldi. Çete üyesinin yanında getirdiği tencereden şüphelenen polisler inceleme başlattı. Tencere açıldığında, içerisinde kavurma yemeği vardı. Altında ise zehirler... N.B.'nin İstanbul'a getirdiği tenceredeki kavurmaların altında toz halinde 16 kilogram uyuşturucu madde bulundu. Kurye N.B. tutuklandı.

DERİN DONDURUCU VE BUZDOLABI ÇETELERİ
Narkotik polisleri, bir buzdolabı ve bir derin dondurucu içerisinde Diyarbakır'dan İstanbul'a uyuşturucu madde sevkiyatı yapan iki çeteyi de çökertti. Kargo ile yollanan buzdolabının içinden 52 kilogram, derin dondurucudan da paketler halinde 29 kilogram uyuşturucu madde çıktı.

BİZE ULAŞIN