Hayaller büyük, gerçekler acı...

Hayaller büyük, gerçekler acı...
İngiliz Premier Ligi şüphesiz ki futbolun düşler tiyatrosu. Futbol endüstrisinin Kolezyumu... En pahalı transferler, en büyük teknik adamlar burada boy gösteriyor, en kıyasıya rekabet burada yaşanıyor. En hareketli transfer dönemlerine burada imza atılıyor. Dudak uçuklatan transferlerden bazıları ödenen ücretin hakkını verip takımına katkı sağlıyor. Bazıları da beklentileri karşılayamayıp, ligin zorlu dinamikleri ve kırıcı temposunda yitip gidiyor. İşte bu sezon itibariyle hayal kırıklığı yaratan sansasyonel transferlerden bazıları...
Claudio Bravo: 33 yaşındaki file bekçisini Barcelona'dan getiren Guardiola, İngiliz milli kaleci Joe Hart'ın ayaklarına yeterince hakim olamayışını gerekçe gösteriyordu. Ancak Bravo City formasıyla ne ayaklarına ne de eline koluna tam anlamıyla hakim olamadı. Yaptığı sakarlıklar ve yediği hatalı gollerle takımına bolca puan kaybettirince ilk 11'deki yerini Willy Caballero'ya kaptırdı. Üstelik onun bu hali, medyayı ve bir kısım taraftarı karşısına almak pahasına onu kulübe getiren hocasının üzerinde de ayrı bir baskı unsuru oluşturdu.
John Stones: Geçen yaz, 47 milyon sterlin gibi dudak uçuklatan bir rakama Everton'dan Manchester City'ye transfer olduğunda hemen hemen herkes Guardiola'nın kendi oyun felsefesi için ideal stoperi bulduğunu düşünüyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Bu ücretin yarattığı baskının da etkisiyle, 22 yaşındaki stoper, en büyük özelliği olan top kullanma ve oyun kurma becerisi dahil, oyunun her iki yönünde de Everton'daki çizgisinin çok altında kaldı. Guardiola'nın ellerinde büyük aşama kat edeceğine inananları haksız çıkardı. Takım arkadaşlarına atması beklenen topları kimi zaman en kritik bölgelerde rakiplerine ikram etti. Guardiola'nın bu sezon yaşadığı ve yaşattığı hayal kırıklığında, kaleci Bravo ile beraber ikinci kilit isim haline geldi.
Jordan Ilbe: Liverpool'dan 15 milyon sterline satın alınan ve Bournemouth kulüp tarihinin en pahalı transferi olarak tarihe geçen Ibe, bu sezon Premier Lig'in en önemli hayal kırıklıklarından biri... 21 maçta sahaya çıkan ve bu maçlarda olası toplam sürenin ancak yarısında sahada kalabilen açık oyuncusu, henüz tabela yapamadı. Menajer Eddie Howe de "Potansiyeline inanıyorum ancak hem kendisi hem de bizim için büyük hayal kırıklığı oldu" diyerek oyuncusunun yarattığı hayal kırıklığını vurguladı.
Moussa Sissoko: Fransız orta saha, Newcastle'daki ve yazın Euro 2016'daki performansıyla devlerin iştahını kabarttı. Sonunda da 30 milyon sterline, Tottenham tarihinin en pahalı iki transferinden biri olarak Londra'nın yolunu tuttu. Ancak lige alışkın olduğu halde bir anda sudan çıkmış balığa döndü. Hızla gözden düştü. 2017'de ilk kez hafta içinde Swansea maçına 11'de maça başladı ancak hocası Pochettino ancak ona 60 dakika tahammül edebildi. Takımı mucizevi bir geri dönüşle 3-1 kazanırken Sissoko yedek kulübesindeki yerini daha da sağlamlaştırdı. Üstelik milli takımdaki yerini de kaybetti. Fransız basınına göre kulübü, zararın neresinden dönülse kâr diyerek Fransız'ı yazın elden çıkarmayı planları yapmaya şimdiden başladı bile.
BİZE ULAŞIN