Türkiye otobana çıkıp son sürat gitmek istiyor

Referandum sürecinde ortalıkta bilgi kirliliği oluştuğunu gören Heredot Cevdet çıktı meydane, geldi kuruldu kıraathaneye, 16 Nisan’dan sonra neler olacak madde madde anlattı. O anlattı, dinleyenlerin gözü, kulağı açıldı. Heredot Cevdet sahalara geri dönünce Hasan Kaçan ile buluştuk bir kıraathanede, eski Türkiye’den girdik, Evropalılardan çıktık

Türkiye otobana çıkıp son sürat gitmek istiyor
Ekmek Teknesi'nin fenomen karakteriydi Heredot Cevdet. Gelirdi mahallenin kıraathanesine kurulurdu ve her meseleyi o kendine has üslubuyla anlatırdı. En katmerli konular, içinden çıkılmaz gibi görünen mevzular onun dilinde tel tel dökülürdü. Her soruya da bir cevabı vardı. Mahallenin sözü dinlenen ağır abisiydi ya da amiyane tabirle kahvedeki adamdı o. Ekmek Teknesi'nin üzerinden yıllar geçti ama Heredot Cevdet unutulmadı. Hatta bir dönem Heredot Cevdet Saati adlı bir programla TRT'de boy gösterdi. Sonrasında köşesine çekildi.
Referandum sürecinde tekrar ortaya çıktı. Yine geliyor mahallenin kıraathanesine kuruluyor ve anlatıyor tane tane bu anayasa değişikliği ile yapılmak istenenleri.
Heredot Cevdet'le Referandum Mevzusu adlı videolarda her bölümde bir tema işleniyor. Twitter, Facebook, YouTube, Instagram'daki heredotcevdetrm hesabına her gün bir video yükleniyor. Heredot Cevdet de her videoda anayasada değiştirilmesi düşünülen maddeleri kahvedekilere izah ediyor.
Heredot Cevdet'i canlandıran usta mizahçı Hasan Kaçan ile biz de bir kıraathanede bir araya geldik. Bir gün önce Başbakan Binali Yıldırım'ın ev sahipliğini yaptığı sanatçılar buluşmasına katılan Kaçan, Cevdet'in geri dönüşünü, referandumu, eski Türkiye'yi ve Evropalıları anlattı.
- Heredot Cevdet neden geri döndü?
- Referandum sürecinde doğruların çok fazla konuşulmamasından, yanlışlarla doğruların iç içe geçmesinden ve kimi önyargılardan dolayı ortada bilinçli olarak bir bilgi kirliliği oluşturuldu. Bu kirlilik de kafaları karıştırıyor. Biz de bu süreçte çorbada nasıl tuzumuz olur diye düşündük. İşi Heredot Cevdet'e ihale ettik. (Gülüyor) Halk dilinden konuşan, Karagöz, Hacivat, İncili Çavuş gibi geleneksel halk kahramanlarımızın 2017 versiyonudur Heredot Cevdet. O, kendi üslubuyla o bilgi kirliliği içinde doğru olduğuna inandığı şeyleri söylüyor. Olay bu.
BİZE ULAŞIN