Mutluluk ve başarının sırrı merhamet

Başkasına hatta hiç tanımadığınız birine yardım etmenin size neler kazandırdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Yapılan bir araştırmada merhametli olanların çevresine duyarsız olanlara oranla hayatlarında daha mutlu ve başarılı oldukları belirlendi

Mutluluk ve başarının sırrı merhamet
Hayatın her alanında mutluluğu yakalamayı ve başarıya ulaşmayı kim istemez ki? Aslında ikisinin de formülü çok basit çıktı: Merhametli olmak. ABD'de bulunan Miami Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuç bildirisinde "Mutlu ve başarılı olmak mı istiyorsunuz? Merhametli olmayı deneyin" denildi.
Araştırma kapsamında bir grup sporcu ile üniversite öğrencisini inceleyen uzmanlar, başkalarına hatta hiç tanımadığı kişilere yardım edenlerin diğerlerine oranla hayatlarında çok daha başarılı ve mutlu olduklarını saptadı. Uzmanlar, inceledikleri kişiler arasında şefkatli olanların çevresinde olup bitenlere duyarsız olanlara göre stresle daha iyi baş edebildiklerini, daha bağışlayıcı ve daha güçlü bir yaşam amacına sahip olduklarını belirledi. Merhametlilerin ayrıca daha sağlıklı, daha özgüvenli ve eleştiriye daha açık oldukları tespit edildi.
Tüm bunların bir araya gelmesiyle birlikte de merhamet sahibi kişilerin çok daha başarılı ve mutlu bir hayat yaşadıkları ortaya kondu. Merhametin kazanılabilecek bir davranış olduğunu belirten araştırmacılar, "Yardıma muhtaç biriyle karşılaştığınızda kafanızı boşaltın ve hemen kalbinize yönelin. Karşınızdaki kişinin anneniz, kardeşiniz ya da çocuğunuz olduğunu düşünün" tavsiyesinde bulundu.DÜRÜSTLÜK ÇİPİ
Daha önce yapılan birçok farklı araştırmada ise mutluluk ve başarının bir diğer anahtarının dürüstlük olduğu vurgulanmıştı. İsviçre'de bulunan Zürih Üniversitesi uzmanları da hafta içerisinde dürüst olmakla ilgili yeni bir çalışma yaptı. Araştırma kapsamında deneklere karşısındaki kandırdıkça kazandıran bir oyun oynatıldı. Bu aşamada beyinde dürüstlük ve bencillik kısımları belirlendi.
Ardından beyinde doğruyu söylemeye karar veren bölüme zararsız elektrotlar verildi. Böylece kazanmak için aldatmaya meyilli olanların bile doğruyu söylemeleri sağlandı. Zürih Üniversitesi'nden amaçlarının insanların doğruyu söylemesini sağlamak olduğuna dair bir açıklama gelmedi. Ancak ABD basınında "Yıllık vergi kaçırma oranı sadece ABD'de 340 milyar dolar. Beyne yapılacak müdahalelerle bu kayıplardan kurtulabiliriz" yorumları yapıldı. İleride beynimize takılması mümkün olan dürüstlük çipinden önce bence herkes kendi mutluluğu için bile dürüst olmayı deneyebilir.
BİZE ULAŞIN