Perküsyonla dans buluşunca

Tamamı erkek dansçılardan oluşan Arjantinli topluluk Che Malambo İstanbul’a geliyor. Güney Amerika’nın kovboy düellolarını sahneye taşıyan grup perküsyonla dansı bir araya getiriyor

Perküsyonla dans buluşunca
Çekiciliğini ve popülaritesini tamamı erkek dansçılarından ve perküsyonla dansı harmanlayan yaratıcı gösterilerinden alan Che Malambo Arjantin kökenli bir topluluk. Güney Amerika'nın kovboy geleneği gaucho'nun beden dilinden esinle oluşturulmuş malambo koreografileriyle tüm dünyada ilgiyle takip edilen Che Malambo, ünlü koreograf Gilles Brinas liderliğinde çalışıyor. Parisli Brinas'ın geleneksel Güney Amerika danslarını araştırırken karşısına çıkan malambonun kökleri 17. yüzyıldaki kovboy düellolarına dayanıyor. Brinas dansın kovboyların zor hayatlarına bir saygı duruşu niteliği taşıdığını anlatıyor: "Gaucho'ların döneminde hayat son derece meşakkatliymiş. Yaşamlarını at sırtında sürdürüyorlarmış. Atları üzerinde yemek yiyor, atları üzerinde uyuyorlarmış. Her ne kadar pançoları olsa da havanın soğuduğu dönemlerde atlarının onları ısıtan birer radyatör görevi gördüğünü de söyleyebiliriz. Boleadoras isimli küçük taşları silah olarak kullandıkları olmuş... Biz de danslarımızda boleadoras'lar kullanıyoruz. Her ne kadar bizimkiler plastik olsa da, dansçılarımız yine çok dikkatli olmak zorundalar." Dörtnala koşan atların ritmini yansıtan hızlı ayak hareketleri ve tempolu adımlarla izleyenlerin nefesini kesen Che Malambo, prömiyerini 2007 yılında Paris'te yaptı.

14 ERKEK DANSÇI
Che Malambo, Brinas'ın Buenos Aires'in en iyi malambo icracılarının arasından seçerek bir araya getirdiği güçlü, çevik ve son derece becerikli 14 erkek dansçıdan oluşuyor. Malambo ile Güney Amerikalı kovboylar 'gaucho' ların beden dilini harmanlayan Che Malambo, canlandırıcı ve eğlendirici bir şovla 5 Mayıs cuma akşamı saat 20.30'da İş Sanat sahnesinde olacak.

SİHİR GİBİ BİR ŞEY
Tanınmış dansçı ve koreograf Gilles Brinas, aralarında Vittorio Biagi ve Miklo Sparemblek yönetimindeki Lyon Opera ve Balesi'nin de olduğu saygın Avrupalı topluluklarla çalıştı. 1979 yılında kurduğu DEA Balesi'nin yanı sıra Biennale de la Danse için de koreografiler hazırlayan Brinas, Bagnolet dans yarışmasında derecelere ve Charles Oulmont Vakfı tarafından verilmiş çok sayıda ödüle sahip. Gilles Brinas Che Malambo için yola çıkış hikâyesini bir röportajında şöyle anlatıyor: "Yıllar önce Paris kabaresinde bir malambo dansı izlemiştim. Demek ki o zaman izlediklerim hafızamın bir kenarında hep varmış. Bir sabah uyandım ve eşime malambo dansını araştırmak için Arjantin'e gideceğimi söyledim. Hiçbir hesap kitap yapmadım, sezgilerimin peşinden gittim. Bu sihir gibi bir şey... Zihninizde yeni fikirler bu şekilde oluştuğunda size düşen sadece onları takip etmek..."

10: Arjantinli topluluk Che Malambo bu yıl 10. senesini kutluyor.
BİZE ULAŞIN