Sekiz maddede Fenerbahçe-Galatasaray derbisi

Fenerbahçe ve Galatasaray bir kez daha kozlarını paylaşıyor bu akşam. Sayısız hikaye barındıran bu rekabette, kimi zaman sansasyonel bir skor kimi zaman da bir yıldız öne çıktı. İşte İstanbul derbisinden birkaç detay

Sekiz maddede Fenerbahçe-Galatasaray derbisi
1- Aziz Yıldırım: Kötü yönetimi ve başarısızlığı, tribünlerdeki dramatik tabloyu saklamak gibi bir şansı yok artık başkanın. Futbolda elindeki en büyük dayanak olarak uzunca süredir G.Saray maçlarını görüyor. Bu galibiyetlerin camianın psikolojisini düzeltip tepkileri gündemden düşüreceğini en iyi o biliyor. Ama G.Saray yönetimine göre şanslı. Zira kaybetse bile hem deplasmanda olma mazeretine sığınabilir hem de kısa vadede görevden ayrılmayacağını çoktan deklare etti.

2- Berlin Kaplanı: Efsane kaleci Turgay Şeren, derbide en çok forma giyen oyuncu... Şeren, 55 kez G.Saray formasıyla F.Bahçe karşısına çıktı.

3- Dursun Özbek: G.Saray başkanı için bu maç bir tür tamam-devam mücadelesi. Sportif başarısızlık ve yönetim acemilikleri karşısında giderek yükselen protestolara, camiaya hakim olan hoşnutsuzluğa direnebilmesi için bu maçta takımının muhakkak kazanması gerekiyor. Olası bir F.Bahçe mağlubiyetinde, sarı kırmızılı yönetimin yaşaması zordan da öte olacak.

4- Igor Tudor: Sneijder, Bruma krizleri ve son olarak İBB'ye 4-0'lık yenilgi sonrası G.Saray çapında bir kulüp için yeterliliği iyice tartışılır hale geldi genç teknik direktörün. İstikbali de tıpkı yönetim gibi büyük oranda bu maça bağlı. Kaybederse gelecek sezon için üstü şimdiden çizilir, kazanırsa biraz zaman kazanır ancak bu bile görevinde kalması için yetmeyebilir.

5- İlk gol: Her iki takım da hayal kırıklığı yaratan bir sezon yaşıyor. Maç içinde problem çözme becerileri kısıtlı ve yetmez gibi baskı altında sahaya çıkacaklar. Her ikisi de ilk golü yiyen taraf olmamak için uğraşacak. Zira skor dezavantajını kolay kolay çevirecek durumda değiller. Ve ilk golü yiyen için, erken bir eşitlik golü gelmedikçe maçın kalan dakikaları azap halini alacak.

6- Sönük: Son yılların maç önü heyecan düzeyinin en düşük derbisine çıkıyoruz. Takımların form ve puan durumu, Fenerbahçe taraftarının asıl konsantrasyonunu Eurolig playoff'una yöneltmesi gibi faktörlerin de etkisiyle kimselerin konuşmadığı, maç önü polemiklerin yaşanmadığı, klasik derbi havasının solunmadığı bir sıradan maça dönüştü derbi.

7- Zeki Rıza Sporel: Rekabetin tarihinde en çok gol atan oyuncu oldu. Fenerbahçe forması ile 27 kez rakip fileleri havalandırdı.

8- Tanju Çolak: Her iki formayla toplam 22 gol atan Tanju Çolak şüphesiz bu listede ayrı bir yere sahip. Çolak bu gollerden 14'ünü G.Saray, 8'ini ise F.Bahçe formasıyla kaydetti.
BİZE ULAŞIN