Buz üzerinde değişen hayatlar

İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübü sekiz yıl önce Umut ve Hatice Çelik tarafından kuruldu. Hatice Çelik, İstanbul’un tek kadın buz hokeyi takımının da antrenörü. Kadınlar Buz Hokeyi Ligi’nde mücadele eden takımın oyuncuları buzla değişen hayatlarını anlattı

Buz üzerinde değişen hayatlar

Buz pistinde kasiyer olarak çalışıyordu Hatice Hanım. Birgün o da kaymak istedi. Buz pistinde kaymak istediğinde antrenör Umut Çelik ona yardımcı oldu; eller elleri tuttu, gözler gözlere değdi, buzda kayarken âşık oldular birbirlerine. Ardından evlilik kararı alındı. Buz pistinde doğan aşktan buz hokeyi kulübü kurma fikri de doğdu.
Sekiz yıl önce de İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübü'nü kurdu ikili. Milli buz hokeyi sporcusu Umut ve Hatice Çelik çiftinden söz ediyoruz. Kulübü kurdukları ilk yıl sadece 17 kişi vardı minikler liginde oynayan. Ardından sayıları arttı.
Başarıdan başarıya koşan bir kulüp oldu İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübü.
Eşine kulüpte daha çok yardımcı olabilmek için buzda daha çok kaymaya başladı Hatice Hanım. İstanbul Paten Kulübü'nde buz hokeyi oyuncusu oldu kısa sürede. Antrenörlük seminerleri sonrası antrenörlük belgesini de aldı. Hem buz hokeyine hem de antrenörlüğe devam etti. İki sezon önce ise buz hokeyi milli takımında yardımcı antrenörlük yapmaya başladı. Hamile kalınca ara vermek zorunda kaldı bir süre.İSTANBUL'DAKİ TEK TAKIM
Şu an İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübü'ndeki antrenörlük görevine devam ediyor. Onun için buz hokeyi bir sevda, bir tutku: "Kaymaya başladıktan sonra farklı bir Hatice oldum.
Hem izlerken hem de kayarken ayrı zevk alıyorum. Buz bir tutku ve başlayan asla bırakamaz. Kadınlar erkeklere göre daha tutkulu buz hokeyine..." diyor. Kendisini buz hokeyine adamış o. Hele de kadınların buz hokeyi oynaması onun için çok önemli.
Amblemleri kurukafa olan İstanbul Buz Korsanları Kadın Buz Hokeyi Takımı'nın kurulmasında öncülük etmiş Hatice Hanım. Beş sezondur Kadınlar Buz Hokeyi Ligi'nde mücadele ediyorlar.
Şu an İstanbul'da Kadınlar Buz Hokeyi Takımı olan da tek kulüp. Geçen senenin de şampiyonu. Hatice Hanım: "Türkiye'de yedi branşta mücadele eden tek kulübüz.
Farklı branşlarda toplamda 14 Türkiye Şampiyonluğu kazandık. 173 sporcumuz var, aralarında milli olanlar da var" diyor.
Son dönemde buz hokeyine kadınların ilgisi artmış. Özellikle buz hokeyi kurslarına çalışan ve öğrenci olan kadınların katıldığını söylüyor Hatice Hanım: "Çocukları aileler teşvik ediyor. Kadınların tercih etme nedeni ise farklı bir spor olarak görmeleri. Ayrıca hobi olarak başlayan kadınlardan profesyonelliğe kadar çıkanlar oldu. Aileler de 'Kızım kaysın, hareket etsin, bir hobisi olsun' diye getiriyor. Ama bir bakıyorsunuz profesyonel sporcu olmuş çocuklar" diyor.
Buz hokeyini öğrenme süresi ise kişiden kişiye değişiyor. Ama ortalama 10 derste kaymayı öğreniyor kursiyerler.DİDEM BAĞCI VE ÖZLEM BAĞCI
BUZ HOKEYİ FARKLI BİR DÜNYA

İkiz kardeşler Didem Bağcı ve Özlem Bağcı (17) Beşiktaş Anadolu Lisesi üçüncü sınıf öğrencisi. İkisi de arkadaşlarıyla birlikte gittikleri alışveriş merkezindeki buz pistinde kaymaya başlamış. Didem artistik buz patenine devam etmiş, Özlem ise antrenörün yönlendirmesiyle buz hokeyine başlamış. Didem beş yıl artistik buz pateni yaptıktan sonra kız kardeşine özenip buz hokeyine yönelmiş: "Buz hokeyinin daha eğlenceli olduğunu gördüm. Artistik buz pateni bireysel bir spor, buz hokeyi ise takım sporu. Yardımlaşabiliyorsun. Hoşuma gitti. Buz hokeyi milli takımındayım şu an" diyor. Şimdi her ikisi de İstanbul Buz Korsanları Spor Kulübü'nün profesyonel sporcuları. İkisi de aynı takımda olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor. Buz pistinde kaymak ise onlar için bambaşka bir duygu. İlk başladıkları dönemde arkadaşları farklı bir spor yaptıkları için onlara özenmiş, kimi öğrenmek istemiş kimi buz hokeyinin nasıl bir spor olduğunu algılayamamış. Onların hedefi de buz hokeyini Türkiye'de geniş kitlere duyurmak. Didem: "Buz hokeyine başladığımda çok az biliniyordu, en azından 'buz hokeyi oynuyorum' deyince ne olduğunu biliyor insanlar artık" diyor. İkiz olmaları ise pistte şaşkınlığa neden oluyor. "Buz hokeyi farklı bir dünya" diyen Özlem, pistte çıktıklarında her şeyi unuttuklarını, hayattan soyutlanıp problemlerden ve stresten uzaklaştıklarını söylüyor.

EMRAL MUTLU
KAYMAK ÖZGÜRLÜK HİSSİ VERİYOR

Emral Mutlu (24) Maltepe Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu, çalışıyor. Dört yıl önce ablasıyla birlikte buz pateni ile tanışmış. Birkaç denemeden sonra çok hoşuna gidince antrenörün tavsiyesiyle buz hokeyine başlamış. "Buzda kaymayı öğrendikten sonra çok büyük bir özgürlük hissi kapladı içimi. Kayınca ferahlıyor insan. Sonra takıma katılınca daha da eğlenceli hale geldi" diyor. Onun başından ilginç şeyler de geçmiş. Türkiye'de buz hokeyi pek bilinmediği için buz pistine gelirken metrobüste elinde buz hokeyi sopasını görenler "Orağın metrobüste ne işi var, kendini savunmak için mi taşıyorsun" diye soranlar bile olmuş. Mutlu: "Buz hokeyine başlayan bırakamaz" diyor.

HİCRAN KIVANÇ
AİLECE BU SPORU YAPIYORUZ

39 yaşında, evli, üç çocuk annesi. Beş yıldır bir TV kanalında haber spikerliği yapıyor. Önce büyük oğlu başlamış bu spora. Hicran Hanım: "Oğlum buza çıkar çıkmaz, maçlara çıkar hale geldi. Onu kursa getirirken küçük oğlum, kızım ve yeğenim de başladı. Neredeyse tüm aile buz hokeyi oynar oldu" diyor. Hicran Hanım ise ilk olarak buz hokeyine hobi olarak başlamış. Çocuklarını getirip götürürken başlayan buz hokeyi macerası, kenarda buz hokeycilerini izlemek yerine onu profesyonel buz hokeyi sporcusu olmasına kadar götürmüş.

BİZE ULAŞIN