Gastronominin başkenti olacağız

Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İzmir’in ve Ege’nin yükselen değeri Urla’da oluşan turistik tesis ihtiyacını doğru planlama ile inşa ederken, aynı zamanda mevcut dokuyu bozmadan üreticiye ve tarım arazilerine de sahip çıkma hedefiyle hareket ettiklerini anlatıyor

Gastronominin başkenti olacağız
Yıllarca etrafındaki cazibe merkezi tatil beldeleri sebebiyle gölgede kalan ancak mağrur duruşundan hiçbir zaman ödün vermeyen Urla, bir süre önce silkinerek yükselişe geçti. Urla'nın İzmir'e 38 kilometre uzaklıkta, kendi adını taşıyan yarımadanın merkezinde, yüzölçümü 721 kilometre kare olan, tarihi 8 bin yıl öncesine dayanan sevimli ve bir o kadar da huzur dolu bir yerleşim merkezi.
Başta Enginar festivali olmak üzere düzenlenen çeşitli festivallerle ilçeye olan ilginin her geçen gün artmakta olduğuna dikkat çeken Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, katlanarak artan bu ilginin nitelikli turizm imkanı sağlayan turistik tesislere olan ihtiyacı arttırdığını, oluşan turistik tesis ihtiyacını doğru planlama ile inşa ederken, aynı zamanda mevcut dokuyu da korumaya özen göstererek tarım arazilerine de sahip çıktıklarını söylüyor. Demiryürek; "Urla'nın yalnızca Ege Bölgesi'nde değil tüm ülke genelinde ve hatta yurt dışında da bir gastronomi kenti olarak anılması için düzenlenen tüm organizasyonlara elimizden geldiğince katkı sağlamaya devam edeceğiz." diyor. Son dönemlerde yerel ve ulusal basının Urla'ya ilişkin haberlere yer vermesiyle ilçeye olan ilginin günbegün arttığını belirten Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, özellikle büyük kentlerde yaşayan vatandaşlar için Urla'nın doğal güzelliğinin ve sakinliğinin yanı sıra merkeze yakın olması ve eğitim olanaklarının artıyor olmasının ilçenin cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir etken oluşturduğunu söylüyor.


Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek Urla'nın ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olmaya aday olduğunu gösteriyor.

40 KİLOMETRELİK SAHİL
Kaymakam Demiryürek Urla'nın ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olmaya aday olduğunu anlatıyor: "Urla'nın turizm yönünden en önemli özelliği İzmir kent merkezine en yakın plajlara sahip olması. Zeytinalan'dan Balıklıova sahiline kadar uzanan yaklaşık 40 kilometrelik sahil şeridiyle ilçemiz, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olmaya adaydır. Ve özellikle Urla sınırları içerisinde bulunan adaların turizme açılması, başta ilçe merkezi olmak üzere tüm köylerimize hem ekonomik hem de hizmet olarak fayda sağlayacaktır. 8 bin 600 hektarlık tarım alanına sahip olan Urla, başta zeytin yetiştiriciliği olmak üzere, üzüm, bamya ve son yıllarda üretimi artmakta olan enginar ile tarımsal anlamda da öne çıkmaktadır."MUTFAK KÜLTÜRÜ ÇOK ZENGİN
Demiryürek farklı kültür ve geleneklerin bir arada yaşadığı Urla'da mutfak kültürünün de oldukça zengin olduğuna dikkat çekiyor: "Bu durum ilçemizi gastronomi turizmi açısından da öne çıkaran bir başka özelliktir. Göreve geldiğim günden bu yana Urla'ya hem ekonomik açıdan katkı sağlayan, hem tarımsal faaliyetlerin artması için teşvik oluşturan ve Urla'nın tanıtımını yaparak gastronomi, tarih ve kültür turizminin gelişmesi için düzenlenen organizasyon ve festivalleri destekleyerek ilçemize katma değer sağlama arzusu içindeyiz."
BİZE ULAŞIN