Dalmaçya kıyılarının yıldızı Hırvatistan

Dalmaçya kıyılarının yıldızı Hırvatistan
Hırvatistan, Adriyatik'in en güzel ülkelerinden. Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan bu ülke, her biri birbirinden güzel yüzlerce adası ile tam bir turizm cenneti. Türkiye'de çok fazla tanıtımı yapıldığı için çoğu kişi Dubrovnik'i ülkenin başkenti sanıyor. Oysa Hırvatistan'da bu şehrin gölgesinde kalmış, ziyaretçilerine ondan çok daha fazlasını sunan birçok cazibe merkezi var.
4.5 milyon nüfuslu Hırvatistan'ın en güneyinde yer alan Split, sözünü ettiğimiz bu şehirlerden sadece biri. Şehir sadece Avrupa'dan değil dünyanın dört bir yanından gelenlerle dolup taşıyordu. Dalmaçya Kıyısı'nda yer alan Split oldukça etkileyici bir şehir. Split eskiden küçük bir Yunan balıkçı köyüymüş. Yunanlılar bu şehre Aspalatos, Romalılar Ispalatım, Hırvatlar ise Split demişler. Döneminin cazibe merkezlerinden biri olan Split için Venedikliler, Macarlar, Avusturyalılar ve Fransızlar mücadele etmiş.

ÇEKİCİ BİR KENT
?

ADALAR ÜLKESİ
Split, geleneksel pazarlarıyla ünlü. Haftanın yedi günü açık olan pazarda, iğneden ipliğe her şey satılıyor. Split'in pazarları o kadar tanınmış ki, şehrin karşı yakasındaki İtalya'dan sırf alışveriş yapmak için yüzlerce turist akın ediyor.
Hırvatistan'ın binden fazla irili ufaklı adası olduğunu duyunca insanın inanası gelmiyor. Ama şaka değil, gerçek. Bu ülkede tam bin 185 ada var. Yemyeşil cennet gibi koylarıyla yüzlerce ada, Adriyatik Denizi'nde sanki beşer onar metre arayla arka arkaya sıralanmış. Bu adalar her yıl Avrupa'nın her yerinden yüzbinlerce tatilciyi ağırlıyor. Bu kadar çok ada olunca insan hangisine gideceğini şaşırıyor.
Ülkenin 3. büyük adası olan Braj, aynı zamanda havaalanı bulunan tek ada. Sadece küçük uçakların inebildiği havaalanı, yaz aylarında açılıyor. Yaz sezonunda adaya yaklaşık 70 bin turist geliyor. Adanın 778 m. yükseklikteki en yüksek tepesi Vidova Gora, Adriyatik'teki adalar içinde en yüksek olanı. Braj adasının berrak sularında sörf, yamaç paraşütü, tüplü dalış, jet-ski ve deniz bisikleti gibi yapabileceğiniz bir çok su aktivitesi mevcut. Adada tam 7 şehir var ancak tertemiz denizi, kumsalı ve kırmızı çatılı evleriyle en güzeli Bol şehri. Hırvatistan'ın en ünlü plajı Zlatni Rat da burada. Denizin içine doğru uzayan sivri bir burun, rüzgârın yönüne göre şekil değiştirdiği söylenen, çakıltaşından şahane bir kumsal bu. Brac'dan sonra mutlaka görülmesi gereken bir başka ada da ise Hvar. Fiyatların diğer adalara oranla biraz daha yüksek olduğu adanın tek rahatsız edici yanı fazla kalabalık olması.
Eğer uzun süre hafızanızdan çıkmayacak bir tatil düşlüyorsanız, Hırvatistan'ı listenizin en başına yazın. Bizden söylemesi...
BİZE ULAŞIN