Mutluluk, güven ve huzurun adresi

Yapılan araştırmalarda Bodrum’un mutluluk, güven, huzur ve özgürlük verdiği ortaya çıktı. Son yıllarda kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra sportif faaliyetlerin de arttığını belirten Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’a göre Bodrum’un tarihi yapısını ön plana çıkarmak, kültür turizmini geliştirmek gerekiyor

Mutluluk, güven ve huzurun adresi
Halikarnas Balıkçısı ne demiş? "Merhaba! Yokuşun başına geldiğinde Bodrum'u göreceksin. Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekilerde hep böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler."
Bodrum'a ilk geldiğinizde Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın bu sözleri karşılar sizi. Bodrum'a gelenler bilir zaten. Buraya gelen öyle kolay kolay geri dönemez, tıpkı Halikarnas Balıkçı'nın sözlerindeki gibi...
Dünyanın 7 harikasından biri olan Mozole, Bodrum Kalesi, Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, şehir surları, antik kentler, tarihi evler, kuleler ve daha nicesi...
Bodrum'un tüm dünyada tanınan bir turizm destinasyonu olduğunu söyleyen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, "Bu zenginliğimizi dünya ve ülke turizminin hizmetine farklı biçimde yeniden sunmalı, kültür turizmini, spor turizmini, kongre turizmini, yat turizmini ve sağlık turizmini geliştirmeliyiz." diyor.
Deniz kum güneş turizminin yanı sıra son yıllarda sporun ve sanatın her dalına ilişkin organizasyonlarda Bodrum'un cazibesi arttı.
2016 yılındaki kaybın yerli turist ile hafifletildiğini belirten Yılmaz, "Özellikle son yıllarda meydana gelen yabancı turist sayısındaki azalma turizmden istenilen sonuçların elde edilmesini engellemiştir. Bilindiği üzere ülkemiz turizmde 2016 yılında ciddi bir kan kaybına uğramıştı. Bodrum da bu krizden payına düşen miktarda etkilendi, kriz özellikle konaklama sektörü üzerinde etkili oldu. Ancak sevindirici olan, yerli turist alan bir turizm kenti olması nedeniyle, ilçemizin krizi daha az hissetmesidir" diyor.

SEZON İYİ GEÇECEK
Fakat Yılmaz gelecekten umutlu: "Şu ana kadar elde edilen istatistiki veriler 2017 yılının 2016'dan daha iyi geçtiğini göstermektedir. Yabancı turist sayısında bu sene de İngiltere, Hollanda, Belçika ve Fransa pazarında kayıplar devam ediyor. Bu kayıplar İran, BDT, İsrail ve Ortadoğu pazarından karşılanmaya çalışılıyor. Halkımızın her zaman Bodrum'u tercih edeceğini ve her geçen günün daha da iyi olacağını umut ediyoruz."

Tarih ve doğa
Dünyanın yedi harikasından biri olan Karia Kralı Mozolesi'nin farklı bir konseptle canlandırılması ve turizmin hizmetine sunulması projesinin önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Leleg Doğa Yürüyüş Yolu Projesi çalışmalarının devam ettiğini, yeni uluslararası festivaller, yarışmalar, etkinlikler gerçekleştirilmesine yönelik çaba sarf edildiğini de söylüyor.

BİZE ULAŞIN