Hayallerindeki renklere rakip olanlar

Hayallerindeki renklere rakip olanlar
Manchester United'ın yıldız oyuncusu Rooney, 13 yıl sonra Everton'a geri döndü. "Manchester'da oynadığım 13 yıl boyunca evin içinde gizlice Everton pijaması giydim" diyen Rooney için bu aslında bir tür "yuvaya dönüş" anlamına geliyordu. 31 yaşındaki golcünün çocukluğundan beri Everton taraftarı olduğu biliniyordu bilinmesine ama yine de bu itiraf akıllara, ülkenin en eski kulüplerinden Everton taraftarı olup rakip takımlarda kariyer yapan yıldız oyuncuları getirdi. Üstelik onların çoğu Rooney kadar bile şanslı değildi.
Hemen hemen hiçbiri Everton formasını giyemedi ve de Manchester'da değil 'mavilerin' ezeli rakibi Liverpool'da şöhret basamaklarını tırmandılar. 80'li yıllarda Liverpool formasıyla attığı gollerle efsaneleşen ve defalarca Everton taraftarının hayallerini yıkan Galli golcü Ian Rush, Robbie Fowler ve Michael Owen bunlardan sadece ikisi. İşte size diğer örnekler...
Steve McManaman: Sadece oyuncu özellikleriyle değil tarzıyla da futbol dünyasının en dikkat çekici figürlerinden biri oldu oynadığı dönemde. 1990'la 1999 arasında tam dokuz yıl boyunca Liverpool forması giyen ardından da Real Madrid'in yolunu tutan kanat oyuncusu, çocukken çok sıkı bir Everton taraftarıydı. Mavi formayı giymek hayallerini süslüyordu. Ancak gerek o dönemde Liverpool'un gücü gerekse altyapıda Everton'a göre çok daha iyi durumda olması McManaman'ı kalbi sızlayarak da olsa 'kırmızı'ları tercih etmek zorunda bıraktı. Liverpool'da antrenmanlarda dahi gol atınca, 70'lerdeki ünlü Everton forveti Bob Latchford'dan hareketle 'Latchford!' diye bağırarak gol sevinci yaşamaya devam etti. Ancak kariyerine bakılırsa 15 yaşında verdiği karar onun adına gayet isabetli çıktı.
Jamie Carragher: Jamie Carragher aktif futbolculuk yıllarında sahada her şeyini veren savaşçı bir defans oyuncusuydu. Liverpool tarihine bu mücadeleci yönüyle geçti belki ama o da tıpkı Rooney gibi çocukluğunda hasta bir Everton taraftarıydı. Hatta kariyeri açısından daha iyi olacağı düşüncesiyle, içi kan ağlayarak da olsa yazıldığı Liverpool akademisine, Everton'un efsanevi forveti Graeme Sharp formasıyla giderdi. Ancak hayat onu çocukluk hayallerinden çok farklı yerlere taşıdı ve Carragher bir Liverpool savaşçısı hatta efsanesi olarak futbol kariyerini noktaladı.
BİZE ULAŞIN