Bir adam hayatını değiştirir

Bir adam hayatını değiştirir

Monaco formasıyla rüya tadında bir sezon geçiren Bakayoko için işler uzun süre yolunda gitmedi aslında... Çocuk yaştan itibaren ondaki potansiyeli çevresindekiler fark etti ama önce Clairefontaine akademisine kabul edilmedi. Yaşadığı hayal kırıklığı yetmez gibi bu defa da ayağı kırıldı. Sadece Rennes'den teklif geldi Bakayoko'ya.
Yeteneği değildi asıl sorunu. Konsantrasyon ve davranış bozuklukları, hırçınlıkları yarı yolda bırakıyordu Bakayoku'yu. Buna rağmen 19 yaşında Monaco'ya 8 milyon euro'ya imza attı.

KABUS GİBİ BAŞLANGIÇ
Fakat tam bu kez çıkışa geçecek denilirken o yine sorunlarla boğuşmaya başladı. 2014-2015 sezonunda 18 maçta süre alabildi. Üstelik bir Lorient maçında gösterdiği korkunç performans yüzünden teknik direktör Jardim onu daha 32. dakikada oyundan alınca, hocasıyla ilişkileri hepten gerildi. Ertesi sezonun başlarında da pek değişen bir şey yoktu. Ta ki Bakayoko'nun kurtarıcısı Makelele gelene kadar...
Chelsea ve Real Madrid formalarıyla efsaneleşen, defansif orta sahanın kitabını yazan oyunculardan Claude Makelele'nin teknik ekibe dahil oluşu, genç adamın hayatında da bir kırılma noktası oldu.
Makalele ondaki cevheri görmüştü.
Sorunun kaynağı Bakayoko'nun bileklerinde ya da bedeninde değil, beyninde yatıyordu. Her gün bıkıp usanmadan karşısına alıp konuştu onunla efsane Fransız... Oyununu nasıl geliştirebileceğini, sahadaki hatalarını, noksanlarını anlattı detaylıca. Antrenmanlarda yapması gerekenleri izah etti. Sadece futbolu değil hayatı da konuştu. Bir yaşam koçu gibi, kişiliğini geliştirmesi için, tüm aklı ve kalbiyle sahaya odaklanması için yol gösterdi genç oyuncuya. Kendini işine vermezse, tüm yeteneğine rağmen bir yere varamayacağını anlattı. Ve Bakayoko'da bu 'seans'larla birlikte gözle görülür bir gelişim yaşandı. Özel diyet ve boks derslerini de kapsayan bir egzersiz programlarıyla kaslarını geliştirdi. Monaco'ya geldiği andan itibaren gösteremediği gelişimi birkaç ay içinde gösterdi. Daha olgun, daha sakin ve daha donanımlı bir orta saha oyuncusuna dönüştü.

ADETA EVRİM GEÇİRDİ
Monaco'da üstü çizilme noktasına gelen, yedek kulübesine hapsolmuş, istikrarsız ve güvenilmez bir oyuncudan, geçen sezon 107 golle şampiyon olup Şampiyonlar Ligi'nde yarı finale çıkan makinenin en kritik dişlilerinden birine evrildi. Birkaç gün önce de İngiliz şampiyonu Chelsea'ya 45 milyon euro'ya imza attı.
Tiemoue Bakayoko'yu artık çok daha zorlu bir sınav bekliyor. Atletizmi, fizik gücü, dripling yeteneği ve paslarıyla gerek Premier Lig gerekse bir Conte takımı için ideal adam gibi görünse de şu anki düzeyinin kalıcı olduğunu, geçmişten ders aldığını ispatlamak zorunda.
Ve Bakayoko'yun hikayesi, size ilham veren, size inanan tek bir doğru adamın, bir insanın hayatını nasıl tümüyle değiştirebileceğinin de en büyük kanıtı.
BİZE ULAŞIN