Havuzların aslan kralı

Havuzların aslan kralı

Adam Peaty'nin hayatındaki kırılma anı, 2012'de kendisinin seçilmediği olimpiyat takımındaki arkadaşı Craig Benson'ı, havuzda yarışırken televizyonda gördüğü andı. Belki Benson'dan daha yetenekliydi, daha hızlıydı ama yeterince çalışmamış, kendini yüzmeye adamamış ve sonuçta da olimpiyat takımına girememişti. İşte o an yaptığı hatayı anladı Adam. Sosyal hayatın tadına daha sonraki yıllarda da varabilir, arkadaşlarıyla 30'undan sonra da eğlenebilirdi. Fakat yüzmek için sonra çok geç olacaktı. Karar verdi... Bir sonraki olimpiyatlarda insanlar bu kez onu yarışırken seyredecekti.
İşin komik yanı, çocukken sudan korkardı Adam... Banyo yapmaktan bile nefret ederdi. Yüzmeyi öğrenmesi de bu direnci yüzünden zor olmuştu hayli. Orta halli bir ailenin çocuğuydu. Annesi onu yüzme antrenmanına götürmek için daha gün ağırmadan uyanıp 40 dakika mesafedeki tesise götürüyor, orada iki saat bekledikten sonra eve geri getiriyor ve sonra da kendi işine gidiyordu. Caroline Peaty'nin bu fedakarlığı, çok geçmeden meyvesini verecekti.
Sudan korkan çocuk artık 22 yaşında... 100 metre kurbağalamada gelmiş geçmiş en iyi 10 zaman da ona ait. Budapeşte'de devam eden Dünya Yüzme Şampiyonası'nda birkaç saat arayla 50 metre kurbağalamada iki kez dünya rekoru kırdı. 25.95'le rekor kırarken, 26 saniye altına inen ilk yüzücü oldu. Pekçoklarına göre, efsane Michael Phelps'ten sonra Adam Peaty yüzmenin yeni süperstarı.

DÖVMESİ HAYAT FELSEFESİ
Başarılı sporcunun bu noktaya gelmesi ise hiç kolay olmadı. Baş ucundaki saat her sabah 04.30'da çalıyor. Spor salonunda ve havuzda, kalp ritmini sınırlara kadar taşıyan ağır egzersizlerle geçen haftanın sonunda kendi tabiriyle yorgunluktan tabuta girmiş gibi hissediyor. Günde yaklaşık 6 bin ila 8 bin kalori arasında alıyor. Yani ortalama bir yetişkinin yaklaşık 4 katı. Süperman'i andıran vücudundaki yağ oranı ise sadece yüzde 6. Yani ortalama bir insanın yaklaşık dörtte biri. 2016 Olimpiyatları'na hazırlanırken, bir İngiliz özel kuvvetler mensubu ile komando eğitimi bile almış Adam... Kırdığı rekorlarda, bacaklarını daha dar bir açıyla kullanarak geliştirdiği tekniğinin de payı büyük.
Peaty'nin sıradaki hedefi 'proje 56'. Yani 100 metre kurbağalamada 57 saniyenin altına inen ilk yüzücü olabilmek. Kolunda kocaman bir aslan dövmesi var. Korkusuzluğun, hiçbir düşmandan çekinmemenin ve gücün sembolü olarak seçmiş aslan figürünü.
Adam Peaty'nin başarı hikayesi, herkesin hayatta tırmanabileceği bir zirve, üstleneceği bir misyon, kıracağı bir rekor olduğunun en büyük kanıtı. Mühim olan, tıpkı Adam'ın arkadaşını TV'de gördüğü o an gibi, bunu fark edebilmek, kendine bir hedef koyup ona odaklanmak ve de vazgeçmeden mücadele etmek...
BİZE ULAŞIN