30’unda futbolu bırakanlar kulübü

30’unda futbolu bırakanlar kulübü
Futbol tarihi, yıllara meydan okuyup top koşturan yıldızlarla doludur. Hagi gibi, Drogba gibi, Toni Schumacher gibi kariyerlerinin son döneminde Türkiye'de top koşturan isimlerin de yer aldığı bu kategoriye karşılık, bir de herhangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen futbol oynama heyecanını yitirerek erken yaşta kramponlarını asan isimler var. İşte bunlara birkaç örnek:

DAVID BENTLEY
Gerek oyunculuğu gerekse dış görünüşü nedeniyle herkes ona yeni David Beckham gözüyle bakıyordu. Blackburn Rovers'ın orta sahasında, tekniğiyle yıldızlaştı. 17 milyon sterlinle 2008 yazında Londra kulübü Tottenham'a transfer oldu. Ancak Bentley'in kariyeri o andan itibaren yokuş aşağı gitmeye başladı. Bekleneni bir türlü veremedi. Çeşitli kiralık süreçlerinin ardından kendisi de futbolculuktan ümidi kesip daha 29 yaşındayken emekli oldu. İspanya'da restoran işine girdi.

HIDETOSHI NAKATA
Asya kıtasından çıkan en yetenekli oyuncu olarak kabul edilen Nakata, kariyerinin büyük kısmında İtalya Serie A'da top koşturdu. Roma, Parma ve Fiorentina gibi üst düzey takımların orta sahasında başarıyla görev yaptı. 77 kez de milli oldu. İngiliz kulübsü Bolton'da kiralık geçen bir sezonun ardından ani bir kararla futbolu bıraktığında henüz 29 yaşındaydı. "Futbol artık bana zevk vermez hale gelmişti. Sadece işim olduğu için top oynamak istemedim" diyerek futbolu bırakma gerekçesinin heyecanını yitirmek olduğunu açıklayan Nakata futbol sonrası moda dünyasına girip modellik yapmaya başladı.

ERIC CANTONA
Premier Lig tarihinin en 'kült' figürlerinden biriydi Fransız forvet. Manchester United formasıyla beş sezonda dört şampiyonluk yaşadı. Sadece oyunculuk becerileri değil, tribündeki bir taraftara uçan tekme atmak gibi sansasyonel haraketleri ve sivri açıklamalarıyla da gündemden düşmeyen ve Manchester taraftarının büyük hayranlık beslediği Cantona, 1997-98 sezonu sonunda 30 yaşındayken ani bir kararla futbolu bıraktı. Sakatlığı yoktu. Bırakma nedenini "zevklerine ve insanlara daha çok vakit ayırıp daha çok eğlenmek" olarak açıkladı. Bir anlamda gezip tozmak için futbolu bırakan Cantona, futbol sonrası kariyerinde sinema oyunculuğuna da soyundu.

MARCELL JANSEN
2015 yazında, yedi yıldır formasını giydiği Hamburg tarafından sözleşmesi yenilenmeyince, sağlıklı ve henüz 29 yaşında olmasına rağmen emeklilik kararı alan Alman sol kanat oyuncusu Jansen'in emeklilik gerekçesi, profesyonel futbolculuğun sınırları hakkında da sıkı bir tartışma konusu gibiydi. Hamburg öncesi Mönchengladbach ve Bayern Münich gibi önemli kulüplerin de formasını giyen Jansen, "Her şey para değil... Kendimi artık bir Hamburg taraftarı gibi hissediyorum. Başka bir takıma gidip hiçbir şey olmamış gibi başka bir armayı öpemem" diyerek kariyerine son verdi.
BİZE ULAŞIN