Eşim bir kere bile “Yine ne icat çıkardın” demedi

Bursalı mucit Cemal Açar’ın asıl mesleği marangozluk ama uzmanlık alanı geri dönüşüm. Bisiklet ışığından stres çarkı, matkaptan olta yapan Açar, YouTube fenomeni olma yolunda

Eşim bir kere bile “Yine ne icat çıkardın” demedi
Bursa'da yaşayan Cemal Açar 43 yaşında. Asıl mesleği marangozluk ama demir doğrama, dekorasyon, elektrik gibi konularda da bilgi sahibi.
En büyük merakı eski eşyalara yeniden hayat vermek, atılacak nesneleri değerlendirip farklı tasarımlar ortaya çıkartabilmek. Sayısız icadı var Açar'ın. Onun maharetli ellerinde mutfak tüpü ya sehpaya dönüşüyor ya da mangala. Eski bir gitar tavanda asılı bir aydınlatma enstrümanı haline gelebiliyor. En beğendiği icadı kendi kendine balık tutan akıllı olta.
Üstelik sadece buluşlarıyla değil ahşaba yaptığı sanatsal dokunuşlarla da tanınıyor Cemal Açar. "Ahşabı çok seviyorum, ahşapla yapılan her şey çok hoşuma gittiği için evimin yüzde 80'i de ahşap. Zaten mesleğim de marangozluk olduğu için ahşaba karşı ayrı bir ilgim olmuştur" diyor. Abajur balıkçı lambası, doğal ahşaptan masa, eski zamanları hatırlatan tahta at... Açar ruh üflüyor ahşaba.
Yaklaşık 40 bin abonesi olan YouTube kanalını el becerileri olan ama neyi nasıl yapacağını bilmeyenler için açtığını anlatıyor:
"Yaptığım şeyleri insanlarla da paylaşmak istedim. Böyle şeyler yapmaya meraklı olan ama nasıl yapılacağı hakkında bilgi bulamayan insanlara faydalı olabileceğini düşündüğüm için böyle bir kanal açmaya karar verdim. Özellikle bilgisayar oyunlarına esir olmuş genç insanların bir şeyler üretmenin ne olduğunu, insana nasıl hissettirdiğini anlayabilmeleri için ve onları heveslendirebilmek için çalışıyorum."
İsteği icatlarını insanların kullanabilmesi. Bu isteği hayvanseverliği ile birleşince en büyük hayali ortaya çıkıyor: "Geniş imkanlara sahip olsam gönüllü olarak sokak hayvanları için (kedi, köpek, kuş vb.) kulübeler, yuvalar, beslenebilecekleri yemlikler, suluklar gibi şeyler üretip tüm Türkiye'de belediyelere veya bunların dağıtımını yapabilecek kurumlara göndermek isterim."KOMŞULARA YARDIM
Konu komşunun kapısını sık sık pratik çözümler için çaldığını söyleyen Açar'ın eşi onun en büyük desteği: "Eşim bana bir kez bile 'Ne icat çıkardın başıma' demez. Eşim kesinlikle bana çok destek olur. Evimin bahçesinde bulunan atölyemde çalışırken gürültü de yapsam, ortalığı da kirletsem bana anlayış gösterir. Zaman zaman yaptığım çalışmalarda kendisinin fikirlerine de başvurmuşumdur."

BİZE ULAŞIN