TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Sokak köpekleri akıllanacak

Sokak köpekleri akıllanacak
Tayland'da sokak köpeklerine önemli bir görev verildi. Aslında günlük yaşantılarının dışında hiçbir şey yapmayacak, sadece üzerlerine bir yelek giyecekler. Son teknolojiyle donatılmış bu akıllı yelekler sayesinde köpekler yaşadıkları bölgelerde güvenlikten sorumlu olacak.
Başkent Bangkok'un sokaklarındaki köpekler, havladıklarında akıllı yelekteki gizli kamera devreye girecek. Yeleklerin internet aracılığıyla bağlı olduğu güvenlik birimleri, hemen o köpeğin üzerindeki kameraya yönelecek. Böylece köpeğin bulunduğu bölgede bir olayın yaşanıp yaşanmadığı anında gözlemlenecek.
Projeyi geliştiren ekibin başında olan 28 yaşındaki Pakornkrit Khantaprap, "Sensörler ve canlı yayın özelliği olan aygıtlarla donatılan yelekler insan ve köpekleri koruyacak. Başıboş sokak köpekleri yelekler aracılığıyla işe yaramaya başladığında insanların da onlara bakışı değişecek. Sokak köpekleri insanların gözünde bekçi olacak. Dolayısıyla insanlar köpeklere sahip çıkmaya başlayacak" diyor.
Tayland'da hayatını sokak hayvanlarına adayan Soi Köpek Kurumu'nun direktörü Martin Turner da projeye olumlu bakıyor. Turner, "Aslında sokak köpekleri sanıldığından zeki. Bizim görmediğimiz birçok suçu belki de varlıklarıyla önlüyorlar. Ama neler yaptıklarına şahit olamıyorduk. Yelekler sayesinde köpeklerin önemi artacak. Ülkemizde ayrıca tüm sert önlemlere rağmen sokak hayvanlarına karşı şiddet çok fazla. Belki bu proje ile birlikte bu şiddetin de önüne geçilmiş olunacak" diyor.
BİZE ULAŞIN