15 Temmuz için şimdi

15 Temmuz’un üzerinden bir yıl geçti. Taşlar yavaş yavaş oturmaya başladı. Bu tarihi olayın hem kurmaca hem de belgesel filmleri de çekilmeye başlandı. Kurtlar Vadisi Vatan, ilk kurmaca film olarak bir kapıyı aralıyor. Film 29 Eylül’de vizyonda. Ömer Halisdemir’le ilgili Ben Ömer belgeselini çeken Mesut Gengeç ise, bu sefer Kazan direnişinin belgeselini çekti

15 Temmuz için şimdi
15 Temmuz darbe girişiminden sonra herkesin hemfikir olduğu bir gerçek vardı. Bu gerçek Türkiye için çok önemli olan bu tarihi kırılma anının sinemada da işlenmesiydi. Fakat sıcağı sıcağına böylesi önemli bir olayın filmini çekmek de o kadar kolay değildi. Biraz zaman geçmesi, taşların yerine oturması gerekiyordu. Kimi kısa filmler, TV için belgeseller çekildi ama birçoğu darbe girişiminin yakıcı gerçeğinin gölgesinde kaldı.
15 Temmuz şehitlerinden Ömer Halisdemir'in bilinmeyen hikayesini anlatan ve Halisdemir ile ilgili pek çok gerçeği öğrenmemize neden olan Mesut Gengeç ve Bülent Günal'in çektiği Ben Ömer belgeseli ise darbe girişimi sonrası çekilen en akılda kalıcı filmdi. Belgesel ilk olarak Antalya Film Festivali'nde gösterildi ve En İyi Belgesel ödülünü aldı. Sonrasında birçok üniversitede gösterimi yapıldı. Yoğun ilgi gördü.
Fakat asıl beklenti o gece yaşananları anlatan kurmaca bir sinema filminin çekilmesi yönündeydi. Aradan bir yıl geçti, taşlar yavaş yavaş yerine oturduğu için 15 Temmuz ile ilgili filmler de su yüzüne çıkmaya başladı.


Necati Şaşmaz'ın başrol oynadığı Kurtlar Vadisi Vatan 15 Temmuz ile ilgili ilk kurmaca film.

Darbe girişimiyle ilgili kurmaca filmin kapısını ilk olarak Serdar Akar'ın yönettiği Kurtlar Vadisi Vatan aralıyor. 29 Eylül'de vizyona girecek filmde Necati Şaşmaz'ın canlandırdığı Polat Alemdar'ın, 15 Temmuz gecesi darbecilerle, onlarla işbirliği içinde olan ve Türkiye'yi işgal etmek için sınırdan içeri girmeyi planlayan düşmanlarla mücadelesi anlatılacak.
Çekimleri Antalya'da gerçekleştirilen filmle ilgili olarak Necati Şaşmaz filmin fragmanın tanıtıldığı basın toplantısında "Anlattığımız konu Türkiye'nin yaşamış olduğu o malum gecenin perde arkası ve sorunların ana kaynaklarıydı" diyerek Kurtlar Vadisi Vatan'ın perspektifiyle ilgili ipucu vermişti.
Kısa sürede fragmanı yoğun ilgi gören Kurtlar Vadisi Vatan, 15 Temmuz ile ilgili ilk kurmaca sinema filmi.
Üstelik yeni sezonda darbe girişimini konu alan tek film. Dediğimiz gibi darbe girişimi ile ilgili sinemada bir kapı aralanıyor ve önümüzdeki yıllarda bu kapıdan daha nice filmlerin gireceğini tahmin etmek güç değil.


Ömer Halisdemir ile ilgili Ben Ömer belgeseleni çeken Mesut Gengeç, Yanık Buğdaylar filmiyle şehit hikayeleri anlatmaya devam ediyor.

KAHRAMAN KAZAN'DAKİ DİRENİŞİN BELGESELİ
Pazar SABAH'ın ilk haberleştirdiği Ben Ömer belgeselini çeken Mesut Gengeç 15 Temmuz şehitleri üzerine belgesel çekmeye devam ediyor. Yeni belgeselin adı Yanık Buğdaylar. Belgesel 15 Temmuz'da Ankara Kazan'da yaşamını yitiren üç şehidin hikayesini, onların çocuk ve kardeşlerinin gözünden anlatacak. Belgeselde şehit Hasan Yılmaz'ın 16 yaşındaki kızı Birgül Yılmaz, şehit Ali Anar'ın 15 yaşındaki oğlu Hüseyin Anar ve şehit Samet Cantürk'ün 15 yaşındaki kardeşi Kazım Cantürk'le yapılan söyleşiler yer alacak.
Çekimleri 15 Temmuz darbe girişiminden hemen üç gün sonra başlayan, Yılmaz Aydın'ın proje sorumlusu olduğu ve yaklaşık bir yıl süren belgeselde Kahraman Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve 70 yaşındaki gazi Mustafa Zorova da yer alıyor. Gengeç hem Kozanlıların darbeye nasıl direndiklerini hem de sonrasında şehit yakınlarının nasıl hayatlarına devam ettiklerini anlatmak istediklerini söylüyor.


Azeri yönetmen Elçin Musaoğlu'nun çektiği 15 Temmuz Gecesi belgeseli Malatya Film Festivali'nde gösterilecek.

AZERİLERİN GÖZÜNDEN 15 TEMMUZ GECESİ
Azeri yönetmen Elçin Musaoğlu'nun şu sıralar çektiği 15 Temmuz Gecesi adlı belgesel darbe girişimi gecesini Türkiye'deki Azerilerin gözünden anlatacak. Musaoğlu İstanbul, Ankara ve Malatya'da yaşananlara odaklanacak. Pazar SABAH'ın sorularını yanıtlayan Musaoğlu "Belgeselimizde 15 Temmuz gecesi sokaklarda olan ve Türk kardeşleriyle darbeye omuz omuza direnen Azerbaycan Türkleri'nin yaşadıklarını anlatacağız. O gece sokaklarda yaşananları yaralıları sabaha kadar ameliyat eden doktor, mühendis ve 15 Temmuz şehiti Mahmud Coşkunsu'nun Azerbaycanlı eşi anlatıyor" diyor. Belgeselin ön hazırlık sürecinde arşiv görüntülerini izleyen Musaoğlu "Görüntülerin birçoğu mobil telefonlarla çekilmişti. İnsanların boş ellerle tankları durdurmaya çalışmaları, kurşunların üzerine gitmelerinden çok etkilendim. Ölümün gözüne bakan erkek, kadın ve çocukları gördüm. Ölümü yenen, şehadete giden insanlardı onlar. O yüzlerde vatanlarına olan sonsuz aşkı gördüm. O aşk ki, insanı ölümsüz eder" diyor.
Malatya Film Festivali'nin katkılarıyla çekilen belgesel ilk olarak 9 Kasım'da başlayacak festivalde gösterilecek.
BİZE ULAŞIN