Binicilik ‘engel’ tanımaz

Binicilik ‘engel’ tanımaz

Sarıyer'de bulunan İstanbul Atlı Okçuluk'ta engelli çocuklar atlara bindirilerek rehabilite ediliyor. 23 yaşındaki Ahmet Salih Arslan'ın hayata geçirdiği proje, engelli çocukların ve ailelerinin yüzünü güldürüyor.
Üniversitede kendisinden sosyal sorumluluk projesi yapılması istenen lisanslı atlı okçu Ahmet Salih Arslan, atın, engelliler üzerindeki olumlu etkilerini düşünerek ilk başta 30 engelli çocuk için Binicilik Engel Tanımaz adında bir proje başlatmış. Bağışçılardan gelen destek sayesinde bu sayı 40'a, ardından 100'e ve şu anda 500'e ulaşmış.

EKİPTEN YOĞUN ÇABA
Haftanın belirli günlerinde engelli çocukları ve ailelerini ücretsiz ağırlayan Ahmet Salih Arslan ve ekibi, onların yüzlerindeki gülücüklerle mutlu oluyor. Ahmet Salih, Miço, Sude, Nalan ve ekipte yer alan diğer tüm isimler, projeyi o kadar benimsemiş ki her çocuğa tek tek ilgi gösteriyor. Çiftlikte mutsuz bir çocuk yok. Ağlayan tüm çocuklar atları görünce, onların başlarına dokununca gülmeye başlıyor.

DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI
Projenin mimarı Ahmet Salih Arslan engelli çocuklara hipoterapi adı verilen bir bilimsel yöntemle yardımcı olmaya çalıştıklarını söylüyor: "Okul projesi adı altına ne yapabilirim diye düşündüm. Atın üzerindeyken dünyanın en mutlu insanı olduğumu hatırladım ve böyle bir projenin engelli kardeşlerimiz için de harika olacağını düşündüm. Atın verdiği enerjiyi herkes bilir. Hipoterapi (at terapisi) var olan bir gerçektir. Atın vücuda verdiği yararları, kaslar üzerindeki etkilerini düşünerek engelli kardeşlerimizin de ata binerek mutlu ve sağlıklı olabileceklerini düşündüm. Bağışçılarımız sayesinde büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz."

***

Köpeğinizin annesi değil lideri olun

Hayvan dostlarımıza yönelik projelere imza atan Migros, son olarak ünlü köpek davranış bilimcisi ve eğitmen Cheri Lucas'ı konuk etti. Lucas çoğu sokak köpeğinin bir zamanlar evcil hayvan olduğunu ve ailelerin köpeklerinden vazgeçmesindeki nedenlerin yanlış muamele ve eğitimsizlik olduğunu söylüyor.
Köpek davranış bilimcisi Cheri Lucas, Migros çalışanları ile bir araya gelerek köpeklerle doğru iletişim kurmanın yollarını anlattı. Lucas, köpeklere çoğu zaman insanmış gibi davranılma hatasına düşüldüğünü, sürü hayvanı olan köpeklere karşı anne-baba rolünden çıkıp, lider rolünü üstlenmek gerektiğini ifade etti. Lucas emin olunduktan sonra köpek sahiplenmenin önemli olduğunu aktardı.


Cheri Lucas

Hayvanlara destek
HAYTAP ile işbirliği bulunan Migros, son kullanım tarihi yaklaşan, tüketime uygun gıdaları sokak, orman ve hayvan bakımevlerine terk edilen hayvanların sağlıklı beslenebilmesi için gönüllülerle paylaşıyor. Bunun yanında Migros, mağazalarının önüne koyduğu özel mama kapları ve günlük tazelenen mama ile sokak hayvanlarının beslenmesi için hijyenik bir ortam sağlıyor.

BİZE ULAŞIN