Her şey güzellik için

Sağlıklı ve güzel yaşam mottosu yalan... Dünya kadını ve erkeğiyle estetiğin peşinde koşuyor. ABD estetik operasyonlarda ilk sırada, onu Brezilya takip ediyor. Türkler en çok burun estetiği yaptırıyor. Her ülkede farklı operasyon ve uygulamalar popüler. Sektörün büyüklüğü, milyar dolarlarla ifade ediliyor

Her şey güzellik için
Heryerde "Doğallığımızı koruyalım" ve "Kendimiz gibi olalım", cümleleriyle dolu makaleler okusak da dünya her geçen gün estetik operayonların büyüsüne daha da çok kendini kaptırıyor. Yaz aylarında estetik operasyonların büyük kısmı yapılmadığı için sonbaharla birlikte bu yenilenme hareketi hız kazanıyor.
Her gün gazetelerde estetik operasyonlar, estetik yaptıran ünlüler ve yeni estetik trendleri hakkında haberler okuyoruz. Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri haline gelen estetik endüstrisinin yıllık geliri milyar dolarlarla ifade ediliyor. Araştırma şirketi Grand View Research tarafından açıklanan son raporda estetik operasyon ve uygulamalar için sadece ABD'lilerin 2025 yılına kadar 43.9 milyar dolar harcaması bekleniyor. ABD her ne kadar estetik operasyonların en çok yapıldığı ülke olsa da onu takip eden ülkelerde de sayılar milyar dolarlarla ifade ediliyor.

20'Lİ YAŞLARDA ESTETİK ARTTI
Tabii ki günümüzde estetik operasyonların ve uygulamaların bu kadar artmasının belirli nedenleri var. Sosyal medyanın yaygınlaşması ve dijital fotoğraflarda daha iyi çıkma isteği estetik operasyonların dünya çapında daha da yaygınlaşmasının önemli nedenlerinden biri. Kimse Instagram hesabına koyduğu fotoğrafında kötü görünmek, yanındaki arkadaşlarından daha yaşlı ya da kilolu durmak istemiyor. Bu durumda da doktorların kapıları aşındırılmaya başlanıyor. Genelde bir operasyonun ardından diğerleri geliyor.
Teknolojik gelişmelerin artması, uygulamaların fiyat olarak nispeten daha ulaşılabilir hale gelmesi insanları bu yolu kullanmaya teşvik ediyor. Küresel Estetik Operasyon ve Uygulamalar Araştırması'nın sonuçlarına göre 20'li yaşlarda yapılan estetik uygulamaların artması, hamilelik sonrası kadınların vücutlarını yeniden şekillendirme isteği ve erkeklerin estetik operasyonlara daha çok ilgi göstermesi de bu pazarın her geçen gün daha da büyümesini sağlıyor. Yani artık her cins, her yaş estetik müdahaleleri yaptırıyor. Eskiden yaşanan ön yargılar, şaşkın bakışlar ise çoktan yerini hayranlığa bırakmış durumda.

KUZEY AMERİKA İLK SIRADA
Sayılar da bu durumu ispatlar nitelikte. Uluslararası Estetik Cerrahi Birliği (ISAPS) tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre 2016 yılı araştırma sonuçlarına göre ABD yılda 4 milyon 217 bin operasyonla dünyada en çok estetik operasyon yaptırılan ülke. Onu 2 milyon 524 bin operayonla Brezilya takip ediyor.
Brezilya'nın ardından Japonya, İtalya, Meksika ve Rusya geliyor. Türkiye dünyada en çok estetik operasyon yaptırılan 8'inci ülke. Yılda 789 bin 564 operasyon yapılıyor ülkemizde. Türkiye'de 2016 yılında en çok yapılan ameliyat 43 bin 140 ile burun ameliyatı oldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de yüz ve baş bölgesini kapsayan (saç ekimi, kulak, burun, yüz gerdirme, yüz kemikleri şekillendirme, boyun germe, yüzde yağ şekillendirme, yüz germe) toplam 192 bin 760 ameliyat yapıldı.

Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu (Estetik Plastik Cerrah)
ERKEKLER ESTETİK PEŞİNDE

Son dönemde Türkiye'deki estetik operasyon ve uygulamaların pazarının büyümesinde erkeklerin etkisi çok büyük. Erkeklerde dolgu ve botoks uygulamaları kadar popüler olan bir diğer uygulama vücut şekillendirme. Erkekler karın kaslarına sahip olmak için estetik cerrahların kapısını çalıyor. Genel olarak bakıltığımızdaysa Türkiye'de burun ve meme estetiği açık ara ön sırada.
Ülkede estetik operasyonların yoğunlaşmasında teknolojinin gelişmesi önemli bir etken. Daha az ağrılı estetik operasyonlar ve daha kısa iyileşme süreleri hastaların estetik operasyonlara daha korkusuzca adım atmasını sağlıyor. Hastalar operasyonlar sonrasında sosyal hayatlarına hızlı bir şekilde döneceklerini biliyor.
Gelecek yıllara damga vuracak uygulamalarsa cilt gençleştirme amacıyla yapılan uygulamalar olacak. Özellikle hastanın kendi yağı kullanılarak yapılan uygulamalar sonsuz bir kaynak bizler için.

Prof. Dr. M. Özkan Pektaş
SOSYAL MEDYA ETKİLİYOR

Plastik cerrahi son yıllarda çok ilerledi. Türkiye'de de çok başarılı plastik cerrahlar var. Tabii ki bu durumda sosyal medyanın ve tüm dünyada yaygın olan dayatılmış güzellik anlayışının da etkisi büyük. Bu durum kadınları bu kadar etkilerken erkeklerin de etkilenmemesi beklenmezdi.
Herkes sporda, herkes sağlıklı beslenme peşinde, herkes daha da güzelleşmenin peşinde. Benim de çalıştığım plastik cerrahlar var. Genelde büyük operasyonlar öncesinde hastalarını bana yönlendiriyorlar. Çünkü bir ameliyatla yıllarca sağlıksız beslenmeyi, sporsuz yaşamı bir anda değiştirebileceğini düşünmek de büyük hata. Hastalar arasında obesesif bozuklukları olanlar da çok sık karşımıza çıkıyor. Bu tarz bir olaya adım atmadan önce kişinin psikolojik yapısını sorgulaması önemli. Gerçekten sizi mutsuz eden tek bir durumu rötuşla düzeltmekle sık sık estetik operayon yaptırmak arasında çok ciddi bir fark var.

2017'DE ESTETİK TRENDLERİ DEĞİŞTİ
The Plastic Surgery Group (Estetik Operasyon Birliği) tarafından yapılan son araştırmaya göre son dönemde kadınların vücut şekillendirmesinde Taylor Swift'in ve Kim Kardashian'ın başını çektiği iki farklı grup kadın etkili. Ve fiziksel olarak birbirine benzemeyen bu iki tarz kadın 2017'deki tüm estetik trendlerini belirliyor.
Buna göre dünyanın dört bir yanındaki kadınlar Kardashian gibi belirgin ve iri kalçalı olabilmek için operasyon masasına yatıyor. Birliğin son araştırmasına göre iri kalçalara sahip olabilmek için yapılan operasyonlar son bir yıl içinde yüzde 500 oranında arttı.
Estetikte görüntü olarak ilham veren ikinci kadınsa Taylor Swift... Bir dönemin aksine kadınlar iri göğüsler değil Taylor Swift'inki gibi küçük göğüslere sahip olmayı tercih ediyor artık.
Küçük göğüslerin sportif görünüyor oluşu bu tercihin ilk nedeni. Ayrıca kalçalara daha çok dikkat çekmek için de kadınlar küçük göğüsleri tercih ediyor. Bu tercih nedeniyle ameliyat masasına yatan kadınların sayısı bir yıl içinde yüzde 30 oranında artış gösterdi. Ancak tabii ki kadınların eskisine göre daha küçük göğüsler istediğinin de altını çizmek gerekiyor.
Hala dünyada yapılan ameliyatların en büyük kısmını göğüs büyütme ameliyatları oluşturuyor.ÇOK DOKTORDAN GÖRÜŞ ALIYORUZ
Botoks'un üreticisi İrlanda merkezli Allargan firmasının 2015 yılında Türkiye pazarı için yaptırdığı bir araştırma Türkiye'de estetik müdahalelere bakış açısına dair fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Araştırma sonuçlarına göre botoks ya da dolgu yaptırmak için doktora kontrole gidenlerin yüzde 88'i bu iki tedaviden birini uyguluyor.
İlk uygulamanın ardından kadınların uygulamaya devam etme yüzdesi erkeklerden fazla. Ancak ilk uygulamanın ardından çeşitli nedenlerle uygulamayı sürdürmemeyi tercih edenlerin sayısı da yadsınamayacak kadar fazla. İlk uygulamanın ardından doktorunun tavsiye ettiği sıklıkla botoks uygulaması yaptıranlar yüzde 39, dolgu uygulayanlar yüzde 26. Araştırmaya katılan ancak hiçbir uygulama yaptırmamış olanların yüzde13'ü kısa süre içinde uygulama yaptırmayı planlıyor. Herhangi bir uygulamaya karar vermeden önce Türk hastaların birden fazla doktordan görüş alma oranıysa yüzde 55. Bunun en büyük nedeniyse daha uygun fiyat bulma arzusu.

HİNTLİLER BOYLARINI UZATIYOR KORELİLER YÜZLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR
Dünya çapında neredeyse her ülkede aynı oranda yükselişte olan belirli bazı estetik trendler var. Ancak belirli ülkelerde biraz daha farklı estetik operasyonlara ilgi gösteriliyor.
Hindistan: Ülkede en yaygın olan estetik operasyon boy uzatma.
Güney Kore: En çok yüz operasyonları yapılıyor. Düşük ve çekik göz kapakları değiştiriliyor, dudak şekli tamamen değiştiriliyor, çeneye yeniden şekil veriliyor ve yüz ifadesi çoğu zaman tamamen değiştiriliyor.
İran: Yağ aldırma, kaş ekimi ve burun estetiği ülkedeki en popüler operasyon.
Brezilya: En kalça ve göğüs büyütme operasyonları yapılıyor. Kalçaya yuvarlak ve çıkık bir görüntü vermek konusunda Brezilyalı estetik cerrahlar dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.

MİLENYUM ERKEKLERİ ESTETİĞE MERAKLI
Sadece kadınların estetik operasyonlara ilgi gösterdiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Her geçen gün daha çok erkek, estetik doktorlarının kapısını çalıyor. American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery (Amerikan Yüz Estetiği ve Rekonstrüktif Cerrahi Birliği) tarafından yapılan son araştırmaya göre özellikle 25-34 yaş aralığındaki erkekler gittikçe daha çok oranda estetik operasyon yaptırıyor.
Birlik bu yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 58'inin ya estetik yaptırdığını ya da ilerleyen beş yıl içinde yaptırmayı planladığını açıkladı. Birliğin elindeki verilere göre erkekler daha çok kulaklarına, burunlarına ve göz kapaklarına operasyon yaptırıyor. Ancak bu estetik müdahalelerin dışında erkekler en çok botoks yaptırıyor. Araştırmaya katılan erkekler genç ve dinç görünümlerini koruyabilmek ve kariyerlerinde basamakları çıkarken yaşlanan görüntüleri nedeniyle etkilenmemek için bu tarz bir işlem yaptırdıklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN