Girişimci kadınlara KADEM desteği

Kadın ve Demokrasi Derneği ve TÜBİTAK MARTEK’in başlattığı İnovasyonda Kadın projesi kadınların girişimcilik yeteneklerinin artırılmasını amaçlıyor

Girişimci kadınlara KADEM desteği
Türkiye'nin dört yanında bir fikri olan kadınlar girişimcilik atakları ile hem kendi başarı hikâyelerini yazıyor hem de bilimsel çalışmalarda büyük ilerlemeler kaydediyor.
Ekim ayında gerçekleşecek 3. Kadın Girişimcilik Kampı'nın hazırlıklarını yaptıklarını belirten KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz projeyi heyecanla özetliyor: "2015'ten beri gerçekleştirdiğimiz iki girişimcilik kampına Bir Fikrim Var diyerek başvuran girişimci kadınlardan proje sahibi 58 kadın TÜBİTAK MARTEK hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucu kamp eğitimlerine katılmaya hak kazandı. Melek Yatırımcılarla buluşma fırsatı da yakalayan katılımcılar, kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edindiler. KADEM'in üyelerinden sektörlerinde başarılı olan yöneticiler tarafından tecrübe paylaşımları da yapılan kamp sonunda, en başarılı 10 proje sahibine 25'er bin TL ödül ve sertifikaları verildi. Kamp sonrasında girişimci kadınlarla iletişimini kesmeyen KADEM, iş kurmalarına ve yürütmelerine destek olmak amacı ile belirli aralıklarla eğitimler düzenleyerek desteğini devam ettirmektedir."
Projenin kadınlar için önemine değinen Yılmaz "Sosyal dengesizliğin giderilmesi ve kadınların ekonomiye katılımının dengeleyici bir unsur olacağından hareketle toplumsal ve iktisadi planlamada bazı şeyleri değiştirmeye başlamamız gerekiyor. Kadın projemiz KADEM'in kadının ekonomiye katılımı noktasında yürüttüğü en önemli projeden biri" diyor.

DUYGU YILMAZ
Zeytinin sırrı
Duygu Yılmaz zeytin çekirdeğinden sağlıklı plastik yüzeyi üretme projesiyle İnovasyonda Kadın dalında yerini aldı ve şimdi kendi şirketini kurdu. Biolive isimli projesiyle aynı zamanda kanser ilaçlarını kullanılan antioksidan maddeyi çekirdek özünden üreten Yılmaz başarı hikayesini paylaşıyor: "İki yıldır bu proje üzerinde çalışıyorum. Zeytin çekirdeğini araştırmama iki şey ilham oldu. Birincisi babam zeytin çekirdeklerini yutardı ve midesine iyi geldiğini söylerdi. İkinci olarak da Kur'an'da zeytinin geçmesinin bir hikmeti olacağını düşündüm. Zeytin çekirdeğinden bu teknikle çok farklı maddeler elde ettik. Ürettiğimiz plastik yüzeyi şimdi kullanılanlara alternatif olabilecek."

NEHİR ARIK
Yara ve yanık örtüsü
Başarılı olan bir diğer girişimci kadın ise bioaktif bileşenli doğal yara ve yanık örtüsü geliştiren Nehir Arık.
25 yaşındaki girişimci projesine annesinin ilham verdiğini söylüyor: "Projenin çıkış noktası annem oldu. Çünkü annem mutfak işlerini yaparken birçok kez kaza geçirdi ve yandı. Ben de bu nedenle bu konuya eğilmek istedim. Bu süreçte çeşitli araştırmalar yaparken acı çeken insanların kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunabilecek doğal bir ürün ortaya koymak istedim. Asıl serüven İkinci Kadın Girişimcilik Kampı'na başvurunca başladı. Başvuru yaptıktan sonra ilk 30'a seçildiğimi öğrendim. KADEM'in desteğini hissetmek bana güç veriyor."

HANDAN BOZTEPE
Çocuklar ilaç içsin
Oral Enjektör projesi ile başarılı olan Handan Boztepe de projesinin faydalı olacağı görüşünde: "Çocuklara ağızdan sıvı ve ilaç vermek amacıyla bir ürün geliştirme fikri oluşmasının akabinde konu ile ilgili bir proje yazdım. Oral Enjektör isimli bir tıbbi ekipman geliştirerek faydalı model belgesi aldım. Bu tıbbi ekipmanla ebeveyn ve hemşirelerin çocuklara sıvı ilaç vermesini sağlayan bir ürün geliştirildi. Bu projeyle ilgili çalışmalarımı sürdürürken İnovasyonda Kadın Temalı II. Kadın Girişimcilik Kampı düzenleneceğine ilişkin bir duyuru gördüm, başvurdum ve kazandım."
BİZE ULAŞIN