Yılanlar Mağarası’ndan rekorlar kitabına

Yılanlar Mağarası’ndan rekorlar kitabına
Ufak tefek çocuk arkadaşlarına, ABD'den gelen kramponlarını gösteriyordu antrenmanda. Aguero, U-20 Dünya Şampiyonası'nda takım arkadaşı olan bu çocuğa adını sordu. "Lionel" dedi genç adam... "Lionel Messi..." Önce milli takımda oda arkadaşı, ardından can ciğer dost oldular. Messi, Aguero'nun otobiyografisinde önsözü yazdı. Aynı zamanda Aguero'nun oğlu Benjamin'in de vaftiz babası oldu...
Gazeteci Eduardo Gonzalez'in aracı olmasıyla Independiente altyapısına girdiğinde dokuz yaşındaydı Aguero. Hocalarının ilk dikkatini çeken, baskıya karşı dayanıklılığıydı. Saha dışında sakin hatta utangaç çocuk, sahada en ufak korku emaresi göstermiyordu. Bebekliğinden itibaren stresle ve yokluklarla yoğrulmuştu zira. Korkmak kitabında yoktu.
Daha doğarken köprücük kemiği kırıldı. Tedavisi iki ay sürdü. Arjantin'de yaşadıkları yer, Quilmes kentinde Yılanlar Mağarası diye bilinen bir bölgeydi. Fakirliğin, çetelerin ve uyuşturucunun cirit attığı bu yerde, gerçek anlamda çatısı dahi olmayan, kapı niyetine battaniye gerilmiş bir evde büyüdü. Babası taksi şoförüydü. Zar zor geçiniyorlardı.
Küçük Aguero, evin hemen yanında çamur sahada tanıştı futbolla. Daha büyüklere karşı kuralsız maçlarda kazandı, ip cambazlarını kıskandıran denge sistemini. 15 yıl bir aylıkken, ülkenin en genç birinci lig oyuncusu oluyordu. Rekoru elinden aldığı adam ise yıllar sonra kayınpederi de olacak Maradona'dan başkası değildi. Oysa mahallede top koşturduğu arkadaşlarının çoğunun sonu cezaevi olmuştu.
Stili Brezilyalı unutulmaz golcü Romario'ya benziyor. Yere yakın bir denge merkezi, son vuruş becerisi, top hakimiyeti, patlayıcılık... Kaşla göz arasında en dar açıdan yaptığı gol vuruşlarını da Yılanlar Mağarası'ndaki çamur sahaya borçlu. "Orada topu ayakta tutma şansınız yoktu. Çok çabuk düşünüp, kale gözünüze iliştiği anda şutu çıkarmanız gerekirdi" diyor.
Hafta içi Napoli deplasmanında attığı golle, Manchester City tarihine geçti Aguero. 178 golle kulüp tarihinin gol rekortmeni oldu. Geçen sezon bir ara formayı kaptıran adam, bir kez daha yılmadan savaşmanın ödülünü aldı. Ve 29 yaşındaki yıldızın hikayesi gösteriyor ki, başarı dediğin yetenekle azmin kesişme noktası.
BİZE ULAŞIN