Parayı veren düdüğü çalıyor

Parayı veren düdüğü çalıyor
Futbol tarihinin en kadim tartışmalarından biridir "Para saadet getirir mi?" konusu. Elbette bütçesi dar, imkânları kısıtlı olan takım akıllı bir stratejiyle ve çok çalışarak zengini alt edebilir.
Ancak bu durum, devamlılık arz eder mi yoksa bir istisnadan mı ibarettir? Süper kulüplerle diğer takımlar arasında giderek açılan makas bir gün tekrar kapanabilir mi?
Araştırma şirketi KPMG Football Benchmark ekibi de Avrupa'nın önde gelen beş ligini baz alarak parayla başarı arasındaki korelasyonu hesaplamış ve beş büyük ligin röntgenini çekmiş.
İşte bazı detaylar:
2011-2016 arasında Şampiyonlar Ligi'ni kazanan Real Madrid, Barcelona, Chelsea ve Bayern Münih, aynı zamanda futbolcu giderleri gelirlerinden hızlı artan kulüpler olarak öne çıkıyor.
Real Madrid beş yılda gelirlerini yüzde 21 artırırken, futbol takımının giderleri yüzde 31 arttı. Barcelona gelirlerini yüzde 28 artırırken giderler ise yüzde 59 arttı.
Chelsea yüzde 45'lik gelir artışını, yüzde 46'lık futbol takımı giderlerine yansıttı. Gelirlerini yüzde 61 artıran Bayern Münih'in kadro giderleri ise yüzde 62 yükseldi.
Premier Lig'de yayın gelirlerinin çıkışıyla birlikte işletme gelirleri yüzde 76 yükseldi. İngiliz kulüplerinin personel giderleri de yüzde 56 arttı.
Bundesliga gelir artışında ikinci sırayı aldı. Alman Ligi'nin işletme gelirleri yüzde 45 artış gösterdi. Bundesliga'da futbol takımlarına yapılan harcamalar da yüzde 41 arttı.

FUTBOLCU YÜZDE 31 FAZLA KAZANIYOR
Yaşayan efsaneler Messi ile Ronaldo'nun top koşturduğu İspanya La Liga'nın gelirleri yüzde 36 arttı. Giderler konusunda ise KPMG Football Benchmark ekibinin ifadesiyle, "Futbolcular son beş yılda yüzde 31 daha çok kazanıyor."
Eski görkemli günlerini arayan ve son dönemde bir çıkış yakalayan İtalya Serie A'da gelirler yüzde 17 arttı, futbol takımlarına yönelik harcamalar da yüzde 16 olarak genişledi. Fakat bu sınırlı gelişim nedeniyle yıldız futbolcular kolay kolay Çizme'yi tercih etmiyor.

TÜRKİYE'DE NET VERİ YOK
KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, tablonun Türkiye boyutunda bir detaya dikkat çekiyor: "Türkiye'de tüm kulüpler futbol takımlarına yaptıkları ödemeleri net bir şekilde açıklamıyor.
Bu nedenle sağlıklı bir araştırma mümkün değil. Ancak Süper Lig'de de benzer bir durum olduğu söylenebilir. Şampiyonluk kovalayan kulüpler bu hedefine ulaşmak için ciddi bir maaş yükünü sırtlamak zorunda. Beşiktaş'ın geçtiğimiz sezonlarda, Mario Gomez, Talisca, Quaresma, Babel, Gökhan Gönül, Atiba, Oğuzhan gibi oyunculara yatırım yaparak üstüste iki şampiyonluk yaşaması buna bir örnek."
BİZE ULAŞIN