Pistte kardeşlik biter rekabet başlar

Can ve Deniz Öncü kardeşlerin motor tutkusu dört yaşında başladı. Sekiz yaşında ilk yarışlarına katıldılar. En büyük rakip olarak birbirlerini gören 400 kupa sahibi ikizler “Geleceğin Kenan Sofuoğlu’su olacağız!” diyor

Pistte kardeşlik biter rekabet başlar
Dört yaşında babalarının aldığı motocross pocket bike ile motosiklet kullanmaya başladılar. İlk yarışlarına sekiz yaşında katıldılar, pistte, süpermoto ve motocross'ta fırtına gibi estiler. 10 yaşlarında milli motosikletçi olmayı başardılar. Türkiye ve Avrupa Süpermoto Şampiyonası'nda birçok derece ve şampiyonlukları var. Türkiye'de motocross ve roadracing'de de podyumda hep ilk sırada yer aldılar. Onlar pistlerin ikizleri Can ve Deniz Öncü kardeşler. Dünyada da yarışmadıkları ülke neredeyse yok. Her yerde süperstar gibi karşılanıyorlar. Uluslararası arenada kategorilerinde pistlerin tozunu atıyor, rakip tanımıyorlar. Daha 14 yaşındalar ama dünyanın en iyi motosiklet takımlarından olan Red Bull KTM Ajo Fabrika Takımı'na girmeyi başardılar. En son Asya Yetenek Kupası'nda Deniz birinci, Can ise üçüncü oldu. Biz de başarıları saymakla bitmeyen milli motosikletçi ikizlerle aralarındaki rekabeti ve hayallerini konuştuk.


Dört dil bilen ikizlerin dünyada gitmedikleri ülke neredeyse yok. Okullarını da ihmal etmiyorlar. Lise birinci sınıf öğrencisi olan ikizlerin dersleri de iyi

Can Öncü motosikletle tanıştığı dönemi anlatıyor önce: "Henüz dört yaşındaydık babam ilk motosikletimizi aldığında. Çok şaşırmış, şoke olmuştuk. Düzenli olarak sürmeye başladık. Bir arkadaşımızın daveti üzerine yarışa katıldık. Ben birinci oldum, ama kardeşim kolu kırık olduğu için katılamadı. Sonra yarışların ve başarıların ardı arkası kesilmedi." Babaları bir antrenör gibi her şeyleriyle ilgileniyor, yanlarından ayrılmıyor. Can Öncü de babasının hep destek olduğunu söylüyor. Norveçli annesi için ise "Annem motosiklet kullanmaya başladığımız ilk zamanlarda tepki gösterdi. Şimdi bile yarışlarımızı çok izlemez, izlerse de korkarak izliyor!" İkizlerin şu an 400 kupası var. Pistlerde onları görenler "İkizler geliyor!" diye sesleniyor. Bu da onların çok hoşuna gidiyor.

PİSTTE GÖZÜM KARDEŞİMİ GÖRMEZ
Rakip tanımayan ikizlerin arasındaki rekabet ise çok fazla! Can Öncü aralarındaki rekabet konusunda söz alıyor: "Bir hafta öncesinden başlıyor iddia. Yarışlarda ne kadar rekabet olsa da normal hayatta kardeşiz, arkadaş gibiyiz, eğleniriz. Ama yarışlarda gerçekten gözümüz karadır, kardeş filan görmez gözümüz, yarışırız!" Deniz Öncü de kardeşini tasdikliyor ama motosiklet yarışları dışında günlük hayattada bir rekabet olduğundan söz ediyor: "Otomobilde kim ön koltuğa ilk oturacak, koşuya kim birinci tamamlayacak ya da herhangi bir işi ilk kim yapacak? diye de yarışıyoruz" diyor.
Dört dil bilen ikizlerin dünyada gitmedikleri ülke neredeyse yok. Antrenmanlarını da genelde farklı ülkelerdeki pistlerde yapıyor ikizler. Okullarını da ihmal etmiyorlar. Lise birinci sınıf öğrencisi olan ikizlerin dersleri de iyi. Alanya'da yaşayan ailelerinin yanında okul zamanı dışında hep çalışıyor, gelecekte MotoGP'de dünya şampiyonu hayaliyle antrenmanlarını eksik etmiyorlar. Düzenli bir yaşamları var. Bir günlerinin nasıl geçtiğini Deniz Öncü: "Sabah 06.00'da uyanırız. Önce 15 kilometrelik koşumuzu yaparız. Alanya Kalesi'ne çıkıp ineriz. Günde 80-90 kilometre koşu ve yürüyüş yaparız. Yüzme antrenmanımızı asla ihmal etmeyiz. Yüzmeden sonra bisikletle rampalarda 20 tur atarız. Bu antrenmanlar akşama kadar devam eder. Sonrası ise bizim için eğlencedir!" diyerek anlatıyor.
Her ikisinin de hedefi büyük. İlk hedef Moto2, Moto3'te dünya şampiyonu olmak. Ardından MotoGP'de dünya şampiyonluğu. Bunu başarmaya da kararlılar.KENAN SOFUOĞLU KEŞFETTİ
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu onların idolü. Zaten ikizleri keşfeden de o. Sofuoğlu'nun desteği ise sonsuz. Her yarış öncesi "Hadi oğlum, başarırsınız!" diye arıyor ikiz kardeşleri.
Deniz Öncü dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu ile nasıl tanıştıklarını anlatıyor: "2012'de bir yarış sonrası Kenan Abi bizi yanına çağırdı. İkiz olmamız ve pistteki hızımız çok dikkatini çekmiş. Bizi keşfeden Kenan Abi oldu. Onun pistinde de bazen birlikte çalıştık!"
Can Öncü söz alıyor: "Bizim için Kenan Sofuoğlu dünyanın en iyi yarışçısı. Biz de inşallah birgün Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu gibi oluruz. Zaten en büyük hayalimiz onlar gibi dünyada başarılar elde etmek. Geleceğin Kenan Sofuoğlu'su olmak istiyoruz! Her zaman bizi arar, destek olur, tebrik eder. Bizde emeği çok. O olmasaydı biz buraya gelemezdik. Desteği için teşekkür ediyoruz!"
BİZE ULAŞIN