Rekabetin tarihini yazanlar

Rekabetin tarihini yazanlar

Bugün İngiltere'de derbi günü. Gözler Manchster derbisinde. Ancak o büyük maçtan iki saat kadar önce, belki de ülkenin en önemli ve nostaljik derbisinde Liverpool ile Everton karşı karşıya gelecek. Gözlerden ırak, Metallica konseri öncesi alt grup edasıyla çıkacaklar belki sahneye. Ama o rekabetin tarihindeki en büyük iki golcüyü hatırlama vaktidir yine de...

DIXIE DEAN

Kariyerine 1923'te Tranmere Rovers'ta başladı ve iki yıl sonra Everton'ın yolunu tuttu. 12 yıl boyunca Merseyside'ın mavi yakasında forma giydi Dean. Golleri, beyefendiliği ve canını dişine takan tarzıyla tribünlerin sevgilisi oldu. Transfer bedeli olan 3 bin sterlin bugünün parasıyla 160 bin sterlinden biraz fazla ediyordu.
Yıllar sonra hesapladılar, bugün onun gibi bir golcünün bedeli nereden baksanız 100 milyon sterlin ederdi dediler. Kariyerine 37 hat trick sığdırdı. Bir sezonda 60 gol atmışlığı vardı. 399 maçta 349 gol attı.
Kafa golleriyle nam salmıştı.
Rivayet o ki büyük rekabi Liverpool kalecisi Elisha Scott'la bir gün sokakta karşılaşmış, karşı kaldırımdan hayali bir kafa vuruşu yapmıştı.
Scott da her zamanki refleksiyle planjon yapıp kaldırımda uçmuş, iki güzel adam birbirine gülüp yollarına devam etmişti.
Dixie Dean her derbi öncesi Scott'a bir kutu aspirin yollayıp "Bu gece iyi uyu, yarın benle boğuşacaksın" diye bir not iliştirirdi. Merseyside derbilerinin 19 golle en skorer ikinci ismi olan Dixie Dean, 1980'de Goodison Park'ta bir Liverpool derbisi izlerken kalp krizine yenildi.
Artık, büyüklerinden onun gollerini dinleyen kuşakları, efsanesi olduğu stadın önündeki heykeli karşılıyor.

IAN RUSH?

Chester City'den 1980'de Liverpool'a transfer olduğunda henüz 19 yaşındaydı Galli santrafor. Transferi 300 bin sterline mal olmuştu. Ucuz değil ama makul bir rakamdı. Fakat Rush'ın Liverpool kariyeri ve başarılarıyla mukayese edildiğinde bedava bile sayılırdı. Bir senelik başarısız Juventus macerası hariç 16 yıl boyunca forma giydi. 660 maçta 346 golle kulüp tarihinin en golcü ismi oldu Ian Rush. Ama onu en özel kılan yönlerinden biri Merseyside derbisindeki üretkenliğiydi. 36 maçta 25 golle derbi tarihinin en golcü ismi. 1982'de tarihi 5-0'lık zaferde dört kere havalandırdı Everton filelerini. 1986'da 1-0'dan çevirdikleri kupa finalinde yine onun damgası vardı. 80'ler kuşağı için sembol bir isimdir Rush. Pazar gündüzleri TRT'de Süt Kupası finali demektir. Oyuncu kartları demektir. Everton taraftarları içinse 90 dakika yürekler ağızda beklemek demektir.

BİZE ULAŞIN