Bir kitap, bir kahve bir de hoşsohbet

İstanbul’daki kitap kafeler gençliğin yeni gözde mekanları. Gençler, buralarda kitaplarla haşır neşir oluyor, dostluklar kuruyor, sosyalleşiyorlar. Birbirinden farklı konsepteki kitap kafelerden biri size de hitap edebilir

Bir kitap, bir kahve bir de hoşsohbet
Sohbet meclislerinin, muhabbetin, dostluğun, neşenin ve dert ortaklığının mekanları kitap kafelerde edebiyat, kitap ve kahve vazgeçilmez. İstanbul'da farklı konseptlerle açılmış kitap kafeler gençliğin yaşam alanı konumunda. Müdavimler arasında sabahtan akşama kadar kitap kafelerde vakit geçirenler de az değil. Çeşitli etkinliklerin de gerçekleştiği İstanbul'daki bu tarz mekanlara her geçen gün yenileri de ekleniyor.

Ödünç kitap alınıyor
Eyüp Sultan'daki Çay İstanbul Kitap Kafe üç yıl önce açılmış. Baki Öztekin edebiyatla haşır neşir çocuklarının kafe açma fikrini ortaya koyduğunu söylüyor. Öztekin "Hem kitapla iç içe olsun hem arkadaşlık, dostluk olsun istedim! Oğlum yazar Hikmet Anıl Öztekin'in Elif Gibi Sevmek, Eyvallah, Fesleğen isimli kitapları var. Ayda bir söyleşi ve imza günleri yapıyor.

Mahalle kültürü
Balat'taki Fida Cafe mahallenin tek kitap kafesi. Balat'ın mahalle kültürü kitap kafeye de yansımış. Kısa sürede birçok müdavimi olmuş. Sibel Hanım ile müdavimler arasında abla-kardeş ilişkisi doğmuş. Nostaljik bir mekan oluşturan Sibel Hanım, burada eski basım kitaplara da yer vermiş.

Haydi, Fahriye Abla'ya gidelim
Fahriye Cafe'den içeri girdiğinizde farklı atmosferi cezbediyor insanı. Yavuz Turgut'un yönettiği, Müjde Ar'ın başrolü oynadığı Fahriye Abla filminin büyük afişi hemen göze çarpıyor. Çoğu eşya antika. Kitapların çoğu da sinema ve sanat üzerine... Elif Gezer Baskın ve Çetin Baskın üç yıl önce açmış burayı.
Mezatlardan topladıkları birçok objeyi mekanı dizayn etmek için kullanmışlar. İlk zamanlar gelenlerin çoğu sinema camiasındanmış, fısıltı gazetesi devreye girince her kesimden insanın Kadıköy'deki buluşma noktası olmuş.
İstanbullu Gelin'in senaryosunu yazan Ali Aydın sürekli burada çalışırmış. Kimi akşamlar o kadar yoğun oluyor ki mekan, müdavimler bile yer bulamayıp geri dönüyor. Çoğunluk üniversiteliler gidiyor.

Bilgeliğin merkezi
Safir Lounge, Fatih'te. Erhan Akçaoğlu ve Ediz Kentkuran, Fatih gençliğinin ihtiyacı olduğunu düşünerek burayı açmışlar.
Kentkuran, kütüphaneyi yazar arkadaşlarının kişisel kütüphanesinden bağışlanan kitaplarla donatacaklarını anlatıyor ve "Burası bilgeliğin merkezi olacak" diyor.

Otobüs garajı kitap kafe oldu
İstanbul Bağlarbaşı'nda bir kitap kafe Nevmekân. Eskiden tramvay deposu ve otobüs garajı olarak kullanılan mekanın geniş kütüphanesinde 10 binden fazla kitap bulunuyor. Gençler ya ders çalışıyor ya kitap okuyor. Hemen yanı başlarında kahve ve çayları da hazır!
Betül Şengül: "Herkes ders çalıştığı için sakin bir ortamı var. Uzun süre buradayız. Yemeğini de yiyorsun, dersini de çalışıyorsun kahveni de içiyorsun. Tam bir ev ortamı gibi! Bu yüzden gençlerin cazibe merkezi!"
Ev hanımları da müdavimler arasında. Çoğu burada okuma grupları oluşturmuş. Ödünç kitap alan da var.
Üniversite sınavına hazırlanan Cengizhan Akyüzlü, "Kahve içerken derse rahat çalışabildiğim için tercih ettim. Her gün iki saat kitap okurum. Gelenlerle arkadaşlıklar doğuyor" diyor.

Atölyeler konferanslar müzik
Tasarım Yayın Grubu beş yıl önce Tasarım Bookshop & Cafe Kadıköy'de açmış. Mimarlık ve tasarım alanında birçok kitap var. Yerli ve yabancı üç bin kitabın olduğu mekanda ünlü mimarlar genç meslektaşlarıyla buluşuyor.
İç Mimar Emre Tibet, "Türkiye'de mimarlık ve tasarım alanında kitapları ithal eden tek noktayız. Bu işin içinden gelen insanlar tarafından kurulan kitap kafemiz yaşayan bir mekân. Konferanslar, atölyeler, müzik dinletilerimiz var. Doktorundan, müzisyenine, tiyatrocusuna kadar müdavimlerimiz var" diyor.
Müdavimlerden Ayşegül Hanım burada resim de yapıyor, kitap da okuyor. "Burada her tür sohbet oluyor, dostluklar kuruluyor. Bu anlamda Kadıköy çok cazip, çok farklı!" diyor.
BİZE ULAŞIN