Derbi tarihinde yolculuk

Bu akşam oynanacak Galatasaray-Beşiktaş derbisi öncesi SABAH gazetesinin deneyimli spor yazarları Levent Tüzemen, Bülent Timurlenk ve Fatih Doğan ile bir araya geldik. Üç isim derbi tarihinin en’lerini, unutulmaz olaylarını anlatırken rekabet tarihinde bir yolculuğa çıktık...

Derbi tarihinde yolculuk
Pazar 15.03.2020
Son Güncelleme: Pazar 15.03.2020
ABONE OL

Tüm dünyanın ve spor camiasının gündemi malum koronavirüs ve iptal olan, ertelenen etkinlikler, müsabakalar ve alınan tedbirler. Bu doğrultuda hafta sonu ligin kaderini yakından etkileyecek önemli bir mücadele olan Galatasaray-Beşiktaş derbisi de seyircisiz oynanacak. Fakat yine de bu akşam milyonlar bu derbi için ekranların başında olacaklar. Biz de hem bu kasvetli gündemden bir anlığına olsun uzaklaşmak hem de sarı-kırmızı ve siyahbeyaz renklerin mücadelesinde ufak bir yolculuğa çıkmak için soluğu SABAH spor servisinin yazarlarının yanında aldık. Levent Tüzemen, Bülent Timurlenk ve Fatih Doğan bizlere ezeli rekabetin 'en'lerini, en unutulmaz olaylarını ve çok daha fazlasını anlattı...BİR GOL ATTI 'DELİ İBO' OLDU

- Sizin için en unutulmaz Galatasaray-Beşiktaş derbisi hangisiydi?
- Levent Tüzemen:
2005-06 sezonunda Hasan Kabze'nin attığı gollerle Galatasaray'ın Beşiktaş'ı yendiği maç. Oyuna sonradan girip ilk önce 64. dakikada sonra da maçın son dakikasında iki gol attı. Şampiyonluk geldi o gollerle... Bugün hâlâ Hasan Kabze hangi takım formasıyla gelirse gelsin Galatasaray taraftarı onu bağrına basar.

- Bülent Timurlenk: 2003'te Beşiktaş'a 100. yılında şampiyonluğu getiren Sergen'in gol attığı derbi. Tümer ve Sergen'in hazırladığı gol hem hikayesi hem de coşkusuyla unutulmazdır.

- Fatih Doğan: 8 Aralık 2002'deki derbidir kesinlikle. İbrahim Üzülmez'in slalomla ilerleyip sağ ayağıyla attığı golle Beşiktaş Ali Sami Yen'de maçı kazanır. O golü atınca İbrahim öyle bir sevinir ki o günden sonra Deli İbo olur lakabı zaten.'KÖPEKLER İSTEDİ DİYE ATLAR ÖLMEZ' SÖZÜ UNUTULMAZ

- Derbiler tarihinde sizi en şaşırtan olay ne oldu?

- Levent Tüzemen:
Aydın Yılmaz'ın 2012'de Beşiktaş'a gol attığı bir maç var. Yine hem Galatasaray'a galibiyeti getiren bir goldü bu hem de şampiyonluk yolunda önemli bir virajdı.

- Bülent Timurlenk: Hem Galatasaray'ı hem Beşiktaş'ı çalıştırmış Lucescu'nun, Galatasaray'ın başındayken Beşiktaş derbisinin ertelenmemesi üzerine verdiği "Köpekler istedi diye atlar ölmez" demeci çok şaşırtıcıydı. Bir Rumen atasözüydü evet ama o günlerde Türkiye'de büyük yankı uyandırmıştı.

- Fatih Doğan: 22 Eylül 2013'te Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki derbi söylenebilir. Hem seyirci rekoru kırılmıştı hem de taraftarların sahaya girmesiyle maç hükmen Galatasaray galibiyetiyle sonuçlanmıştı.FATİH TERİM İSMİ TARTIŞILMAZ

- İki tarafta da derbi tarihine damga vurmuş isimler olarak kimler söylenebilir?

- Levent Tüzemen: Fatih Terim kesinlikle, Beşiktaş'a karşı bir psikolojik üstünlüğü olduğu da söylenebilir. Beşiktaş tarafında ise Sergen Yalçın kesinlikle 2003'te İnönü Stadı'nda attığı golle derbi tarihine damga vurmuştur diyebiliriz.

- Bülent Timurlenk: Yaşım gereği şahit olduğum yıllarda Beşiktaş tarafında damga vurmuş isim Şifo Mehmet. Galatasaray tarafında ise son 10 yılda Felipe Melo fark yaratan isimlerdendi. Antrenör olarak ise Beşiktaş'ta Gordon Milne'i, Galatasaray'da ise Karl-Heinz Feldkamp'ı söyleyebilirim.

- Fatih Doğan: Galatasaray tarafından Hagi oyunuyla epey etkilemiştir derbilerin kaderini... Beşiktaş tarafında ise bence Feyyaz Uçar. Hoca olarak ise Fatih Terim'in performası tartışılmaz.100. YILDA STADI GELİN EVİ GİBİ SÜSLEDİLER

- Hatırladığınız en etkileyici tribün performansı hangisiydi?

- Levent Tüzemen:
Beşiktaş'ın 100. Yılında şampiyonluğa gittiği dönemde Beşiktaş taraftarı Kayahan'ın Bir Aşk Hikayesi şarkısı altında stadı gelin evi gibi süslemişti. O gün Galatasaray maçı kazansaydı o tribünler için büyük bir şok olurdu muhtemelen. Galatasaray'ın da geçen sezon derbideki taraftarı gerçekten gördüğüm en iyi tribün performanslarından biriydi.- Bülent Timurlenk: İlk seyircisiz derbi bugünkü olmayacak. 29 Eylül 2007'de Galatasaray'ın cezası nedeniyle de bir Beşiktaş maçı seyircisiz oynanmıştı. Onun haricinde en etkileyici tribün performanslarını soracak olursanız kesinlikle İnönü Stadı'nda iki takım taraftarının da yarı yarıya tribünleri paylaştığı zamanları söylerim. Öyle ki hem Galatasaray'ın hem de Beşiktaş'ın kapalı tribündeki performansları ezeli rekabet tarihinden bence efsanedir. İnsanlar taraftar olmayı, maç bileti kuyruğunda sabahlamayı ve futbolun değerini o günlerde yaşamıştır.

- Fatih Doğan: Beşiktaş stadını yeniledikten sonra Şenol Güneş ile üst üste iki sezon şampiyon olurken gerçekten Beşiktaş tribünleri çok etkileyiciydi her Galatasaray derbisinde...

HAKEM HATALARINA GAZETE SAYFALARI YETMEZ

- 100 yılı aşkın mücadelenin tarihinde hakem etkisinin en çok hissedildiği maç sizce hangisiydi?

- Levent Tüzemen: Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan 4 Nisan 2004'teki Ali Aydın'ın performansı unutulmazdır. Verdiği hayali penaltı kararıyla Galatasaray'ı mağlup etti maçtan sonra da düdüğünü astı ama.

- Bülent Timurlenk: 100 yıllık derbi tarihinde çok hakem hatası olmuştur. Ali Aydın, Bülent Yıldırım gibi hakemler akla gelir. Ama ben oyunu severken hakem hatalarını hafızamda tutmamayı tercih ediyorum.

- Fatih Doğan: Hakemin etkisinin en net hissedildiği maç ha! Ben anlatayım da gazetenin sayfaları yetmez bu sorunun cevabına... (gülüyor)BEŞİKTAŞ JET LAG OLMUŞTU

- Hikayesiyle, öncesiyle ya da sonrasıyla en dramatik derbiyi sorsak...

- Levent Tüzemen: 19 Temmuz 1997'de oynanan TSYD Kupası maçı enteresandır. Galatasaray ABD'den dönmüştü, Beşiktaş'ın da fena bir kadrosu yoktu. Ona rağmen Galatasaray İnönü'de 6-0 yenmişti Beşiktaş'ı ve frene basmasa daha da giderdi skor, olacak iş değil! Galatasaray'a jet-lag olur diyorlardı ama skora bakınca Beşiktaş jet lag olmuştu.

- Bülent Timurlenk: Beşiktaş'ın Gordon Milne döneminde 4-3 kazandığı bir gol düellosu var. Şifo Mehmet'in golüyle kazanılan. Aynı zamanda Galatasaray'ın Feldkamp döneminde Milne'in Beşiktaşı'nın 48 maçlık serisini 3-1 kazanarak bozduğu maç var dramatiktir. Ama en dramatik olanı kesinlikle 14 Nisan 2000'deki derbidir. Aslında çok yetenekli ve iyi bir kaleci olan hatta o maçta da çok iyi bir performans göstermesine rağmen kaleci Fevzi bir an topu ayağından kaçırır ve Beşiktaş'ı galibiyetten eder. O maçı kimse unutmamıştır, belki de Beşiktaş şampiyonluğa ortak olacaktı.

- Fatih Doğan: Maç özelinde değil belki ama benim için en dramatik sezon 1996-97 sezonudur. O sezon Fatih Terim milli takım teknik direktörlüğünden Galatasaray'ın başına yardımcısı Rasim Kara da Beşiktaş'ın başına geçmişti. Fatih Terim Galatasaray ile şampiyon olup başarılarla dolu kariyerini başlatırken Rasim Kara ikinci olup sonrasını getiremedi.

https://www.sabah.com.tr