ÇAYKUR Asırlık Firmalarla Rekabet Ediyor

ÇAYKUR Asırlık Firmalarla Rekabet Ediyor
Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ÇAYKUR’un Türkiye sınırlarını aşarak bu alanda 100 yıllardır faaliyet gösteren firmalarla rekabet edecek düzeye geldiğini ve dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.
Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, sona eren 1. sürgün yaş çay kampanyasının değerlendirmesini yapmak ve ikinci sürgün hazırlıklarını değerlendirmek için yaş çay fabrika müdürleri ile toplantı yaptı.
Toplantıda fabrika müdürlerine bir konuşma yapan Genel Müdür Sütlüoğlu “Çayımızın kalitesinin devamı ve dünya pazarında söz sahibi olabilmesinin yolu, hammaddenin kaliteli olmasından ve prosese uygun üretimden geçmektedir. Çayda en önemli konu çayın hammaddesinin kaliteli olmasıdır. Hammadde kaliteli olmazsa kuru çayın kaliteli olması mümkün değildir. Hiçbir teknoloji kötü olan hammaddeden kaliteli mal yapamaz. Teknoloji olarak dünyanın en teknolojik fabrikalarına sahibiz. El değmeden çay üretiyoruz. Burada önemli olan hammaddeyi kaliteli ve evsafa uygun almamız bunun için çalışmalıyız. Çayı geleceğe taşıyabilmemiz için hammadde de kaliteyi yükseltmemiz gerekir. Eğer hammaddede kaliteyi yükseltmezsek çayı geleceğe taşıyamayız. Bu gerçeği üreticilerimize de anlatmalıyız” dedi.
ÇAYKUR’un bir dünya markası olma yolunda ilerlediğini söyleyen Sütlüoğlu, hedeflerinin ilk etapta 50 bin ton çay ihraç etmek olduğunu belirtti. Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu “Artık Türkiye sınırlarının dışına çıktık. Dünyada ciddi bir pazar oluşturmaya çalışıyoruz. Bir dünya markası olmaya çalışıyoruz. Bunun için de tabii ki çok uzun yıllar hatta yüzlerce yıl bu sektörde faaliyet gösteren dev firmalarla rekabet ediyoruz. Yani iç pazardaki rahat durum dış pazarlarda yok. Biz dış pazarda 50 bin tonluk ihracatı hedefliyoruz. Bunun içinde gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye’de soğuk çay piyasasının ilk sırasını alan Didi’nin, 35 ülkeye ihraç edildiğine dikkat çeken Sütlüoğlu “Didi’miz bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Bu sene inşallah 60 ülkeye ihracat yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl da bu sayı 100 ülkeye çıkartacağız. O da ayrı bir dünya markası, dünya yıldızı olarak parlıyor ÇAYKUR’un yanında” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN