Son bir 'altın yumurta' kadınları anne yapıyor!

Tıptaki gelişmelerle anne olmanın yaşı da ilerliyor. Ama menopoza girerken kalan tek bir yumurtayla anne olan kadınları tıp dünyası bile 'mucize' olarak görüyor

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Fertijin Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, bugüne kadar on binin üzerinde kadının anne olmasına yardımcı olmuş. Üstelik bunların çoğu annelik için savaş veren kadınlarmış. Taşdemir, tüm engellere karşın anne olmaya çalışan kadınlar için sorularımızı yanıtladı:

* Onlarca yıl bekledikten sonra anne olan kadınlara 'mucize anneler' deniyor. Siz bir doktor olarak 'mucize anne' diye kimlere diyorsunuz?
Annelik zaten çok mucizevi bir şey... Ama ben tek yumurta ile gebelik elde eden kadınlara mucize gözüyle bakarım. Tıbben bu durumdaki kadınların hamilelik şansları yüzde bir dolayındadır. Bazen bu şansı kullanırlar ve anne olurlar. Tek bir yumurta kalmıştır, bazıları menopoza girmiştir ama kalan bu yumurta onların anne olmasını sağlar. Bence bunlar mucize gebeliklerdir. Bu yumurtalara da 'altın yumurta' diyoruz. 46 yaşında hastam vardı, menopoza girmişti. Kasıklarında ağrı vardı, baktık yumurtlaması oluyor. Herhalde vücudundaki son yumurtaydı. O yumurta sayesinde çok güzel bir kız çocuğu oldu. Bu bebeğin doğma şansı tıbben yüzde bir civarındadır ama o şansı yakaladı ve anne oldu.

ACI AMA GERÇEK
* Bir doktor olarak kadına "Sizin anne olmanız imkansız" diyebilir misiniz?
Bazen çok zor durumda kalabiliyoruz ama söylüyorum. Doğuştan rahmi olmayan bir hastamız vardı. Üstelik kayınvalidesi ile birlikte gelmişti. Tıbben hamile kalması imkansızdı. Ancak doktor doktor dolaşıp, boş umutlar peşinde koşmasın diye her şeyi açıkca söyledim. Bu durumu açıklamak öyle çok kolay değildir. Psikiyatrist gibi de yaklaşmanız gerekir. Gerçekleri paşlaşmak doğrudur ama bunun söyleniş şekli, ortamı çok önemlidir. Birisine en kötü haberi verirsiniz ama tolere eder… Bir diğer hastanın ise dünyası yıkılabilir. Çocuk sahibi olmak dünyanın en güzel şeyi ama sahip olamamak da dünyanın sonu değildir. Bunu hastalara hatırlatmak gerekiyor.

SAKLAYAMAYIZ
* Hangi aşamada bir kadının artık annelik için uğraş vermemesi gerekebilir?
Bir kadın yumurta üretebiliyorsa, rahmi de varsa mücadelesini verebilir. Ancak kendi yumurta üretemiyorsa doğuştan rahmi yoksa ya da daha sonra alınmışsa; bunların tedavisi mümkün olmuyor. Erkek için de aynı şekilde; spermi yoksa çocuk sahibi olamaz. Bunu öğrenmek onların en doğal hakkıdır. Doktor, kaldıramaz, çok üzülür diye bu durumu hastasından saklayamaz.

* Bir kadın tüp bebek denediği halde sürekli başarısız oluyorsa, gene de 'Denemeye devam edin' diyebilir misiniz?
On üçüncü uygulamada gebelik elde ettiğim hastalarım var. Genetik problemi olan bir hastaya da, genetik incelemesi yapıldıktan sonra, kaçıncı deneme olursa olsun 'Deneyin' diyebilirim… Düzeltebileceğimiz bir tedavi varsa, deneyebileceğimiz bir olasılık varsa, inanıyorsam 'Devam' derim… Bu şekilde çok tecrübemiz oldu…

BEŞ KEZ DENENİR
Bir çiftin, beş kez denediğimiz ve tüm tedavi yöntemlerini tükettiğimiz halde çocuğu olmuyorsa, kendi adıma artık tedaviye devam etmek istemem. Ama yine de bunun kesin bir sınırı yoktur. İsviçre'den gelip, tedaviye başvurmadan on iki kere tüp bebek denemesi yapan hastam oldu. Ama gerekli tedaviyi yaptıktan sonra tekrar denedi ve hamile kaldı. Tüm tedavilerin tüketilip tüketilmediği burada çok önemli.

ANNE OLMAYI ONLARCA YIL BEKLEDİLER
Dr. Seval Taşdemir, "Kadınlar, annelik söz konusu olduğunda birer savaşçı oluyorlar. Kolay pes etmiyorlar" diyor. Bu annelerden Nevin Çelebi kızı Kübra'yı 15 yıl bekledi, Nil Kurçak ikizleri Tuana ve Kayra için 16 yıl özlem çekti. Yasemin Vize ise karnındaki bebeğe sahip olmak için 12 yıl uğraştı…

Erkek kısırlığını eşinden gizliyor
* Kadın ya da eşi, kısır olduğunu gizlemek isterse; siz de söylemiyor musunuz yoksa 'Ben asla saklayamam' mı diyorsunuz?
Ben genelde çiftlere açıklama yapmak isterim. Bilsinler, seven insan her şeyi ile sever diye bakıyorum olaya. Ama bazen saklamak isteyen erkekler oluyor. Gurur meselesi yapıyorlar. Test uygulamalarına eşlerinden gizli giriyorlar. Bu durumda onların kararına saygı gösteriyoruz.

* Yılarca denedikten sonra hamile kalan hastalarınıza bu haberi nasıl veriyorsunuz, kliniğe mi çağırıyorsunuz, yoksa telefonla mı arıyorsunuz?
Bu bizim işin en güzel tarafıdır. Ama ciddi bir sorumluluk ister. Aileye ben söylerim. Birden söylemem, çünkü büyük tepkiler verenler oluyor. Bu tepkilerin onların sağlıklarını bozması bile mümkün. Haberi vermeden 'Çok sevinmeyin, çok panik olmayın ama ilk adımı başarılı attık' derim.

'Altın kız' Ece Naz
Hatice Çelikoğlu, 45 yaşında tam menopoza girerken kalan son yumurtası ile anne oldu. Daha önce dört kez tüp bebek denemesinde bulunan Çelikoğlu, hiçbirinden olumlu sonuç alamadı. Ama Hatice Çelikoğlu ve eşi Recai Çelikoğlu, anne-baba olmaktan vazgeçmedi. Ümitler kesilmeye başladığında onlara şansları yardımcı oldu. Son denemelerinde gebelik haberini aldılar. Hatice Çelikoğlu'nun yalnızca bir tek yumurtası kalmıştı. Ama o yumurta Ece Naz'ın dünyaya gelmesine yetti. Bu nedenle Çelikoğlu çifti ona, "O bizim altın kızımız" diyor.

Kadınlar daha iyi savaşçı
* 40 yaşından sonra annelik adına büyük uğraşlara girenler, aslında kendi sağlıklarını tehlikeye atıyorlar mı?
Hayır, günümüz kadını çok güçlü. Tabiat onların vücut direncini bir on yıl geçleştirdi. 40 yaşındaki kadın, artık vücut yaşı olarak 30'unda. 40'larında hamile kalırlarsa, gayet başarılı bir hamilelik geçirebiliyorlar. Ama burada dikkat edilmesi gereken bir konu var: Kadınlar artık genç görünüyor, vücutları çok daha geç yaşlanıyor ama yumurtalar eskisi ile aynı sürede yaşlanıyor. Yani 40 yaşındaki kadının yumurtası, vücudu gibi 30 yaşında olmuyor.

* Kadında annelik arayışı ne zaman bitmeli?
Menopoza girdiyse bitmeli ama ısrar ediyorsa yurtdışında donosyon var, bu imkanı da kendilerine söylüyoruz. Bu konuda negatif ya da pozitif yorum yapamam, kişinin kendi tercihidir. Zaten artık hastalar o kadar bilinçli ki, söylememize gerek kalmadan alternatifleri biliyorlar.

* Bir kadın annelik için sizce kaç yıl mücadele etmeli?
Bu kadından kadına değişir. Bazen 47 yaşında da çocuk sahibi olmak isteyen hastalarım oluyor. Onlarla birlikte tedavileri deniyoruz. Bazen 38 yaşında hastalarım oluyor, boş ümit vermemek için 'Size önermem' diyebiliyorum.