Seren Serengil gibi pek çok kadın aşılanarak anne oldu

Hamileliklerinin ilerleyen aylarında çeşitli anomoliler nedeniyle bebeklerini kaybeden kadınlar, anne olma sevdasından vazgeçmiyor. Op. Dr. Seval Taşdemir, bu kadınların lenfosit aşısıyla tedavi edilebileceğini söylüyor

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Ferti-Jin Tüp Bebek Kliniği Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, düşüklerin kadın psikolojisinde ağır yaralar açtığını söylüyor. Her şeye rağmen kadınların annelik için savaştığını anlatan Taşdemir, düşük yaşayanlar ve anne olmaktan vazgeçmeyenlerle ilgili sorularımızı yanıtladı:

* Bir kadın üst üste pek çok düşük yaptıysa, siz onun hâlâ anne olma isteğine karşı 'Artık dur' diyebilir misiniz?
Bu tür hastalar bize çok sık geliyor. Bunların bir kısmı bizim uyguladığımız lenfosit, bağışıklık ve immün tedavisine cevap veriyor. Tedavilerini yapıp, yine de netice alamıyorsak; tabii ki 'Durun' diyoruz. Ama 30'a yakın düşüğü olan hastalarla karşılaştım ben; savaşmışlar, direnmişler... Aralarından bütün bunlara rağmen anne olmayı başaranlar oldu. Bu nedenle kadınlara 'Durun' demek çok kolay değil, bu kararı onların vermesi lazım.

ÜÇÜN ÜZERİ TEHLİKELİ!
* Üst üste yaşanan düşükler kadının sağlığını tehlikeye sokabilir mi?
Sokabilir. Zaten bunu kendilerine anlatıyoruz. Yedi-sekiz düşük sınırı aşıldıysa bilinçli hareket etmek lazım. Körlemesine 'Gebe kalın, düşürün veya doğacaksa doğsun' diye yaklaşamazsınız. Düşüğün tıptaki sınırı üçtür. Üçün üzerinde olduğu zaman incelemeye girmesi lazım. Peş peşe üç tane düşük olduysa; üçten sonrasında bu durumu incelemek, tedavi etmek, takip altına almak gerekir.

* Düşüklere karşı aşı var mı?
Son yıllarda yapılan çalışmalar; bağışıklık sistemindeki bozuklukların düşüğe neden olduğunu gösteriyor. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar; implantasyon başarısızlığına, yani embriyonun rahme tutunamamasına ve gebeliğin erken dönemde düşükle sonlanmasına yol açıyor. Bu hastalar, 'paternal lenfosit immünizasyon', yani 'lenfosit aşısı' ile tedavi edilerek çocuk sahibi olabiliyor. Lenfosit aşısı, sebebi açıklanamayan kısırlığın ve tekrarlayan düşüklerin tedavisinde kullanılıyor. Aşı, bağışıklık sistemi nedeniyle düşük sorunu yaşayan çitlere uygulanıyor.

GENETİK DEĞİLSE AŞI
* Aşıyı herkes yaptırabilir mi?
Yapılan immünolojik testlerde, tekrarlayan düşüğe neden olan bir problem tespit ediyorsak, aşı yapılmasını öneriyoruz. Düşük nedeni açıklanamayan, hiçbir neden bulunamayan kişilerde de aşı kullanıyoruz. Genetik bir durum varsa, aşıyı önermeniz çok da anlamlı değil.

* Sizce düşüklerden ne kadar sonra, tekrar deneme yapılmalı?
Yeni bir deneme için üç ay beklemek yeterlidir.

* Kalp yetmezliği olan bir kadın, doktorlar izin vermediği halde anne olmak istiyorsa; kadının kararı mı önemlidir, yoksa anne olmasına yardımcı mı olursunuz?
Ben kendi adıma sistemik ağır bir hastalığı olan kişiyi asla almıyorum. Mesela meme kanserinden operasyon geçirmiş bir hastam vardı. Almanya'dan geldi. Bana oradaki üniversiteden 'Tedaviye girmesinde bir sıkıntı yoktur' diye rapor getirdi. Yine de almadım. Çünkü hastalık istenmedik bir zamanda nüksedebilir. Çocuk bir yaşına geldiğinde bile nüksedebilir.