Zorlu düşükten sonra bir buçuk yıl beklemeli

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
* Seren Serengil gibi, ileri devre hamileliklerinde bebeklerini kaybeden kadınlar 'Hemen tekrar deneyeceğim' derse, doktor olarak ne önerirsiniz?
Eğer Seren Serengil gibi doğumlarını sezeryanla yaptıysa, mutlaka en az bir buçuk yıl beklemesi lazım. Bu süre içerisinde de mutlaka araştırmaları yapılmalı. Mesela genetik yapısına, tiroidine bakılmalı, vücudunda mikrobik bir durum var mı, immün sisteminde bir problem var mı araştırılmalı. Peş peşe yapılan düşükler bir sonraki düşüğü davet eder ve vücudun immün sistemindeki problem devreye girer. Bu nedenle çok ciddi bir tedavi gerekir. Seren Serengil'le benzer durumdaki hastalarımızda aşı tedavisi işe yaradı. Tedaviden sonra anne-baba oldular.

* Tıbben bir kadının hamilelikte bebeğini taşıyamayacağını görürseniz ona bunu nasıl anlatırsınız?
Biz doktorlar için önce annenin, sonra bebeğin sağlığı önemlidir. Anomalili bebeklerde ve ağır kalp hastalığında böyle kararlar çok verilir. Bir de gebelik zehirlenmesi oluyor. Mutlaka gebeliği sonlandırmak, bebeği almak zorunda kalıyoruz. Hasta kendinde değilse bu kararı bazen doktorun bile alması gerekebilir. İlk tercih annenin hayatıdır.