Onlara başarıyı bira ve kızarmış tavuk getirdi

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Başarılarıyla tüm dünyada tanınan sporcuların bir kısmı şaşırtıcı beslenme alışkanlıklarına sahip. Kimi bol bol bira içiyor, kimi tavuk yemeden sahaya çıkmıyor. İşte bu sporcular ve alışkanlıkları:

USAIN BOLT
Pekin'deki Olimpiyat Oyunları'nda tam üç dünya rekoru kıran Jamaikalı atlet Usain Bolt, hızını ve gücünü diyetisyenler tarafından hazırlanmış diyetlere değil, tam aksine, yediği kızarmış tavuklara borçlu olduğunu söylüyor. Bolt, 100 metre yarışlarında dünya rekorları kırmadan önce yaptığı açıklamada, "11.00 civarında uyandım ve biraz televizyon izledim ve biraz da kızarmış tavuk yedim. Daha sonra birkaç saat daha uyudum. Sonra tekrar tavuk yedim ve piste gittim" diye konuşmuştu.

ARSENE WENGER
İngiliz futbolcular bir zamanlar fast food gibi yüksek kalorili yiyeceklerle besleniyor ve biraya olan düşkünlükleriyle biliniyordu. Fakat son 10 yıl içinde futbolcular, bu tarz içecek ve yiyecekleri daha az tüketmeye başladı. Arsenal takımının teknik direktörü Arsene Wenger, oyuncularının beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyi başardı. Fransız teknik direktör, bu düzeni de Japonya'nın Grampus takımındaki iki yıllık görevi sırasında edinmişti. Yaptığı bir açıklamada "Bu hayatımda sahip olduğum en iyi beslenme düzeniydi" demiş ve sözlerine şöyle devam etmişti: "Haşlanmış sebze, balık ve pirinçle besleniyorlardı. Yağ ve şeker kullanmıyorlardı. Orada çok fazla şişman insan olmadığını fark ediyorsunuz. İngiltere'de çok fazla şeker ve et yendiğini ancak gerekli düzeyde sebze tüketilmediğini düşünüyorum."

JOCKY WILSON
1983 ve 1989'da dünya şampiyonu olan İskoç dart oyuncusu Jocky Wilson'ın beslenme tarzı ise şüphesiz Japonlar'dan çok farklıydı. Önemli turnuvalarda ilk atışını yapmadan önce bira ve ardından yedi veya sekiz bardak votka içiyordu. İskoç oyuncu bunun gerekçesini ise şöyle açıklamıştı: "Sadece sinirlerimi yatıştırmak için içiyorum. Böylece en iyi oyunumu oynayabilirim."

DAVID BECKHAM
İngiltere Milli Takımı'nın eski kaptanı David Bechkam da 2007 yılında LA Galaxy ile imzaladığı sözleşmenin ardından enteresan damak tadıyla gündeme gelmişti. Beckham'ın, Tom Cruise gibi ünlü isimlerin katıldığı partisinin mönüsünde sosis, patates püresi, hamburger ve kızarmış patates bulunuyordu.

BILL WERBENIUK
Kanadalı bilardo oyuncusu Bill Werbeniuk ise bir sağlık sorunu nedeniyle bira kullanıyordu. Ünlü sporcu, 1983'te dünya sıralamasında sekizinci sırada yer alıyordu. Werbeniuk, maç öncesi ve maç sırasında çok fazla bira içiyordu.