Bahar alerjisinin zararı gözlere de dokunuyor!

Gözlerde yanma ve şiddetli kaşınmaya neden olan bahar alerjisinden korunmak için güneş gözlüğü takmak gerekiyor

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Mevsimsel hastalıklar arasında başı çeken göz alerjileri, pek çok kişiyi ağlatıyor! Polenlerin ortaya çıkması ile birlikte gözlerinde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık yaşayanlar, bunun kısa sürede geçeceğini düşünse de; bu sıradan yakınmalar 'göz kuruluğuna' yol açıyor. Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, şunları öneriyor:
* Havalandırma yerine filtreli klima kullanın.

MUTLAKA GÖZLÜK KULLANIN
* Mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Güneş gözlüğü, göze toz kaçmasını önlediği gibi güneşin zararlı etkilerinden de korur. Şiddetli bir alerjik durumunuz varsa kenarları yüze doğru kapanan gözlükleri tercih edin.
* Gözünüzü kaşıyıp, ovuşturmayın. Eller kimi zaman en temiz, kimi zaman ise en kirli parçamız olduğundan enfeksiyona neden olur. Yine kaşıma alerjinin semptomlarının daha kötüleşmesine yol açar.
* Yatak odanızda toz çekmeyen kumaştan yapılmış, sık yıkamaya müsait örtü ve nevresimler kullanmayı tercih edin.
* Islak bezle toz alın. Eğer hayvan besliyorsanız evinizi her gün bir kez süpürün. Ellerinizi sık sık yıkamayı unutmayın.

DAMLA ÇOK İŞE YARIYOR

Prof. Dr. Nilgün Yıldırım, göz alerjisini damla ile tedavi ettiklerini belirterek, şunları söyledi: "İlaç tedavisi yanında güneş gözlüğü kullanımı, sık sık yüz yıkama, soğuk kompres uygulama ve alerjiye sebep olan etkenden uzak durma alınacak önlemler arasında yer alır." Prof. Yıldırım, alerji şikayeti olan gözlerin kesinlikle kaşınmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.