Günde bir şişe soda yeter

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Soda içen insanlara dikkat ettiniz mi? Hepsinin ortak bir noktası var: Daha yüksek kalp hastalıkları riski! Eğer siz de bu tür içecekleri, normal ya da diyet fark etmez, günde bir şişeden fazla içiyorsanız onlardan birisiniz demektir. Neden? Çünkü günde bir şişeden fazla soda içmek, kalp hastalığına yol açan risk faktörlerini yükseltmek demek!

SAĞLIKSIZ ALIŞKANLIK
Bu durum aslında, sorunların oluşturduğu büyük bir çığla ilintili... Bunların arasında; yüksek tansiyon, kan şekeri ve trigliseridin yanı sıra yağlanmış göbek ve düşük düzeyde iyi kolesterol de var. (Bu problemlerin bütününe genellikle metabolik sendrom adı veriliyor.) Peki, sodada bu kadar zararlı ne var? Aslında hiçbir şey olmayabilir. Belki de sık sık soda içen insanların başka sağlıksız alışkanlıkları vardır. Şeker ve cips gibi... Ya da egzersizlere boş vermek gibi... Yine de hem diyet hem de normal sodada vücudunuz için zararlı (renklendirici ya da tatlandırıcı) bir madde olabilir.

HİÇBİR ŞEY SUYUN YERİNİ TUTAMIYOR!
Soda içmeyi seviyorsanız, bir şişe açmadan önce kendi kendinize sağlık kontrolü yapın. Tansiyonunuzu yükseltecek, kan şekerinizi, trigliserid oranınızı, bel kalınlığınızı ya da kolesterolünüzü yükseltecek başka bir şey yapmadığınızdan emin olun. Ayrıca, sizi ayıltacak bir şeyler içmek istediğinizde soda yerine çay ya da kahve için. Sıcak ya da buzlu, her ikisi de kalp sağlığını koruyan antioksidanlarla yüklüdür. Ve tabii ki, en büyük susuzluğu gidermek için, hiçbir şeyin suyun yerini tutamayacağını unutmayın