Yüzeysel nefes almayın

Çarşamba 03.06.2009
Son Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Pilates boyun ağrıları için faydalı mı?
Fiziksel sorunu olan kişiler muhakkak doktoruna danıştıktan sonra bu sporu yapmalı. Yapılacak ters bir hareket kişide soruna yol açabilir. Doğru nefes tekniklerinin öğrenilmesi kişinin genel sağlığı açısından faydalıdır. Yüzeysel solunum değil, diyafragmatik solunum yapılmalıdır. Metabolizma, aslen bu tarz nefes tekniğine ihtiyaç duyar. Ancak günlük yaşantıda bu bilinç henüz oluşmamıştır.

Yoga ve pilatesin migren tedavisine etkisi var mı?
Migren ataklarına, psikolojik durumla ilişkisi nedeniyle, kendisini iyi hissettiren her türlü aktivite ve aerobik egzersizin faydalı olacağı düşünülebilir. Pilates ve yoga gibi zihin ve bedenin bir olduğu egzersizler sonrasında bu tarz şikayetleri azalan kişiler gözlemleniyor. Ancak yine de bunu kesinleştirmek için bilimsel yönden araştırılması gerekir.

Hangi sporları yaparak yaşam süremizi uzatabiliriz?
Aerobik sporlar kilo verilmesinin sağlanması, antioksidan kapasitenin artırılması, kolesterolün düzenlenmesi, kalp ve akciğer kapasitesinin gelişmesi için önemlidir. Ayrıca kalp-damar hastalıkları ve kanserler üzerine olumlu etkileriyle yaşam süremizi artırır. Burada önemli olan; doğru nabızla, doğru sürede ve yoğunlukta egzersiz yapmak.