Top sakatlanmayı artırıyor

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Halil Buldu, kendisinin de fırsat buldukça pilates yaptığını belirterek dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

Pilates, topla yapıldığı zaman, yani işin içine alet girdiğinde sakatlanma riski artabilir. Topun üstünde sırtüstü yatarken dengeyi koruyamazsınız, beliniz döner, bu da sakatlanmaya yol açar. Kişi kendi dengesini bilip, pilatesi ona göre yapmalı, kafasına göre üst seviyelere geçmemeli.

Pilatesi; eklemlere yük bindirmediği için beli, boynu, sırtı ağrıyanlara ve uzun saatler masa başında çalışanlara öneririm.

Özellikle uzman yardımı ile yapılan pilateste çok fazla yaralanma olmuyor. Çünkü pilatesin tüm hareketlerinde, uzman size bel, boyun boşluğunu nasıl dengeleyeceğinizi öğretiyor. Pilates, eklemlere fazla yük bindirmeden kaslara yöneliyor. Pilates duruş ve denge sporudur.

Pilateste uzmanlar size doğru nefes almayı öğretiyorlar. Aletsiz bir spor olduğundan yaralanmalar nispeten daha az oluyor. Ufak bir germe hareketi ile pilatese başlanabilir. Çok fazla ısınma hareketi yapmaya çok gerek yok.