Ruhunuza göre spor yapın

Spor yapmak vücudumuza iyi gelebilir ama ya ruhunuza? Ruh halinize, karakterinize ve yaşam tarzınıza en uygun egzersiz daha mutlu olmanızı sağlar

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Ruh halini düzeltmek için en yararlı yöntemlerden biri egzersiz yapmaktır. Ancak doğru egzersizi yanlış zamanda yapmak ruh sağlığımıza zarar verebilir. İşte fit bir vücut ve sağlıklı bir ruha sahip olabilmek için bilmeniz gerekenler:

Beyninizi dinlendirmek için
Egzersizler:

Tai chi, pilates, yoga, tırmanma, jogging, bisiklet, yüzme. Tam konsantrasyon gerektiren her spor dalı beyni yavaşlatmak için uygun bir seçimdir. Bu sporları yaparken ayaklarınızı yere sağlam basın. Özellikle fazla kas gücü kullanmaktan kaçının.

İpucu:
Beyniniz çok yoğun çalışıyorsa, akşamları enerji gerektiren egzersizlerden kaçının, çünkü uykunuzu kaçırırlar.

Endişeler ve stresten kurtulmak için
Egzersizler:

Yürüyüş, pinpon, dans, aerobik. Eğer anksiyeteniz negatif düşünceler, kendine güvensizlik veya korkudan kaynaklanıyorsa, daha düşük yoğunluğu olan bir egzersizi tercih edin. Adrenalin seviyenizi artırmamaya dikkat edin. Fazla hızlı olmayan yürüyüş tansiyonu düşürür, depresyona iyi gelir. Açık havada egzersiz yapmak yaratıcı düşünmeyi destekler.

İpucu:
Endişeli bir ruh hali, motivasyondan yoksundur. Özel bir spor hocası ya da spor arkadaşı konsantre olmanızı sağlayabilir. Ayrıca, egzersizinizi sabah yapmalısınız. (Harper's Bazaar)