Kanser habercisi 'beyaz damak' sigaranın suçu!

Perşembe 12.06.2009
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009
ABONE OL

Pek çok sağlık sorununa zemin hazırlayan sigaranın; 'beyaz damak' (lökoplaki) hastalığına neden olduğu belirtildi. Diş Hekimi Ezel Yıldız Elmas; sigaranın ağız ve diş sağlığına zararları hakkında şu bilgileri verdi:

Tedavi gecikiyor
* 'Beyaz damak' hastalığı kanserin öncüsü olabilir. Hastalık; tükürük kanal çıkışlarında, yanak içlerinde, damakta, diş etlerinde, dilde, boğaz duvarında ve bazen de gırtlakta beyaz ya da mavimsi beyaz kalınlaşmalar şeklinde tarif edilebilir. Hastalığın asıl nedeni bilinmese de en çok sigara içenlerde rastlanır.

* Sigara içmek; ağız bölgesinde gelişen yara ve cerrahi işlemlerin iyileşme sürecini negatif yönde etkiler. Bu nedenle diş hekimleri her türlü cerrahi işlem sonrası hastalarına, yara iyileşmesi tamamlanıncaya kadar sigara içmemesini tavsiye eder.

* Sigara, kötü ağız kokularına da neden olur. Sigara içen kişilerde ağız içi kimyası bozulur, diş bakteri plağı gelişimi artar. Dişeti problemleri, tat duyusunda azalma ve sonuçta bağışıklığın düşmesi ile ağızda iltihap odakları oluşur. Nikotin tükürük miktarını azalttığı için ağız kuruluğuna bağlı kötü kokuları tetikler.