Ergenlikte judo ve kick boks regl bunalımı için de yoga

Perşembe 18.06.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009
ABONE OL
Çocuğunuzun yapacağı sporu, yaşına göre seçin...

Steple dengelerini bulsunlar:
Çocuklar üç-dört yaş döneminde mutlaka bisiklete binmeliler. Ayrıca denge çok önemli olduğu için takla atmak, yer minder hareketleri veya merdiven hareketi, step ve egzersiz de çok büyük fayda sağlar.

Takım oyunu zamanı:
Çocuklar beş-altı-yedi yaşlarında artık takım sporlarına geçmeliler. Bu sporlar; takım yüzmesi de olabilir, basketbol veya voleybol da... Ama bunun yanında gelişimleri devam ettiği için bisiklete de binsinler, yürüyüş de yapsınlar, hatta atletizm yani koşu da yapsınlar. Bu yaşta ne kadar çok sıçrayabilirlerse, boyları o kadar çabuk uzayacaktır.

Ergenlere judo ve kick boks:
Ergenlik döneminde biraz daha hırçınlık başlar. Ergenlik döneminde suda yapılan sporlar, yoga gibi motivasyon artırıcı etkinlikler, ya da kick boks, judo gibi sporlar; çocukların deşarj olmasını sağlar.

Kızlara pilates iyi gelir:
Düzgün vücut gelişimi, kızların özgüvenlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Pilates, ergenlik döneminde kızlar için uygun bir spor olacaktır.

Regl bunalımına karşı yoga:
Bazen kız çocukları regl dönemine girişi kabullenmekte zorlanabiliyor ve bazı psikolojik problemler yaşayabiliyorlar. Onların yoga ve pilatesle kendi vücutlarıyla barışmaları sağlanabilir. Kendinin daha çok farkında olur, iç yolculuğuyla sükunete daha çabuk ulaşabilir. O sükunetten sonra da kendini kabullenme ve kendini oluşturma dönemini daha hızlı geçebilir.