Seyahatzede olmamak için önce doktora gidin

Perşembe 19.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte seyahate çıkanların sayısı çoğaldı. Yolculuk öncesi doktora gidilmesi gerektiğini belirten uzmanlar da; "Gideceğiniz ülkenin risklerini belirleyip, önlem alın. Aşılarınızı yaptırın" uyarısında bulundu. Dr. Pınar Kepekçi; 'seyahatzede' olmamak için gerekenleri sıraladı: ÇİĞ

Sebze yemeyin

Domuz gribine karşı; hastalığın görüldüğü ülkelere giderken mutlaka maske kullanın. Şüpheli kişiler ile aynı ortamlarda bulunmanız halinde doktora başvurarak koruyucu tedaviye başlayın.
Turist ishali, en sık rastlanan seyahat hastalığıdır. Yumuşak dışkılama, ateş, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle görülür. Önlenmesi için, alışkın olunan beslenme şeklinin dışına çıkılmamalıdır.
Salata, pişmemiş sebze, pastörize olmayan süt, peynir, tam pişmemiş etler, soslar, su ve içecekler, açıkta ve sokakta satılan yiyecekler; besin zehirlenmesine yol açabilecek risklerdir.
Anofel cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan ateşli hastalık sıtma; seyahate bağlı ölümler arasında en sık görülen ancak önlenebilir bir enfeksiyondur.
Sıtmaya karşı 'sinek kovucu' kullanılmalı, iyi havalandırma koşulları olan yerlerde kalmalı ve cibinlik altında uyunmalıdır.

Aşınızı yaptırın
Suudi Arabistan; hac ve umre amacıyla Mekke'yi ziyaret edecek kişilerin 'menenjit' hastalığına karşı aşılanmasını istiyor.
Hepatit A aşısı; hijyen koşulları kötü yerlere seyahat edenlere öneriliyor. Aşı; yapıldıktan 14-28 gün sonra yüksek düzeyde koruma sağladığı için seyahate çıkmadan bir ay önce yaptırmak gerekiyor.