'Güvenli' hormon terapisi için düşük doz aspirin

Menopoza giren kadınlara uygulanan hormon terapisi; uykusuzluk, enerji kaybı ve vajina kuruluğunu önlüyor. Bu 'tartışmalı' terapi eşliğinde alınan düşük dozda aspirin ise tedavinin risklerini azaltıyor

Cuma 20.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Birkaç yıl önce milyonlarca kadın; çok hızlı bir şekilde hormon terapisini bıraktı. Bunun nedeni de 2002 yılında 'Women's Health' dergisinde yayımlanan bir çalışmaydı. Bu çalışmaya göre hormon terapisi; kalp krizi, felç, kanın pıhtılaşması ve göğüs kanseri riskini artırıyordu!

PANİK HAVASI BİRAZ AZALDI
Ama yakın geçmişte yeni bir araştırma yapıldı ve başlarda yaşanan panik biraz dağıldı. Hatta hormon terapisinin, menopoza giren kadınların yaşadığı sorunları azalttığı (Özellikle de ateş basması, uykusuzluk ve halsizlik yaşayanların dörtte birinde) ortaya çıktı. Burada eksik olan tek şey; progesteron ve östrojeni azaltmak için her gün alınan düşük dozlu aspirin... Aspirin, hormon terapisini çoğu kadın için daha güvenli kılıyor. Yani günde birkaç kere "Burası mı sıcak, ben mi?" diye soruyorsanız, şanslısınız demektir!

ERKEN DAVRANMALI
Araştırmalar, hormon terapisinin; uykusuzluğu, enerji kaybını ve vajina kuruluğunu azalttığını gösteriyor. Son araştırmalar; menopozun başlangıç döneminde, düşük oranda aspirin ve kendisine özel olarak ayarlanmış dozda 'bioidentical' hormon kullanan kadınların, sağlıkları açısından büyük avantaj elde ettiklerini ve ölüm risklerinin azaldığını gösteriyor. Aspirin ve 'bioidentical' hormon bileşimi, kalp krizi riskini yüzde 12, felç riskini yüzde beş ve damar tıkanıklığını yüzde bir oranında azaltıyor. Ayrıca biz, hormon terapisinin, 'arabanızın anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlamanız için' beyninize ekstradan beş-altı yıl kazandıracağına inanıyoruz. Tabii burada anahtar kelime, 'erken davranmak'tır!