Neden kilo alıyoruz?

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL

* Uykusuz kalmaktan: Yeterince uyumadığınızda vücut fizyolojik stres yaşar ve daha fazla yağ depolar. Bazıları yemenin uyumaya yardımcı olacağını düşünür ama bu sadece günlük kalori alımını artırır. Her gece en az 8 saat uyumaya çalışın.

METABOLİZMA YAVAŞLAR
* Stresten dolayı: Vücut stres altındayken metabolizma yavaşlıyor ve karın bölgesinde obeziteye yol açan kortizol, leptin gibi kimyasallar salgılıyor.

* İlaçlardan dolayı: Depresyon, duygu-durum bozuklukları, nöbetler, migrenler, tansiyon ve diyabet için kullanılan bazı reçeteli ilaçlar ayda en az bir kilo aldırabilir.

* Tıbbi sorun yüzünden: Kilo alımına yol açan en yaygın tıbbi durum; hipotiroittir. Tiroit hormonunun eksikliği metabolizmayı yavaşlatarak iştah kaybına ve kilo alımına neden olabilir.

* Menopoz yüzünden: Yaşla birlikte metabolizma da yavaşlar. Aynı zamanda hormonal değişiklikler, iştahı, depresyonu ve uykusuzluğu da tetikler. Menopoz sırasında vücutta da değişiklikler görülür. Kalça ve bacaklarda kilo kaybı olurken, karın bölgesinde yağlanma olur. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir beslenme düzeni uygulamak gerekir.