HPV virüsünün bazısı kansere neden olur

HPV, erkekleri hiç etkilemeden kadınları mı hedef alıyor?
Virüsün erkekte yapabileceği penis kanseri; kadındaki vulva, vajina ve rahim ağzı kanserine nazaran çok daha enderdir. Kadınlar HPV'nin siğil ve kanserli hücre oluşumundan daha çok etkilenir. HPV almış bir kadın özelikle interneti de çok karıştırmışsa, oradaki abartılı bilgilerle kendisinde kanser yaratan bir virüs olduğunu ve bu kanser sonucunda ölebileceğini düşünür.

HPV virüsü kapan bir kadın, bir şekilde kanser mi olacak, yoksa bu konu abartılıyor mu?
HPV virüsünün tamamı değil, sadece bazı cinsleri kadında kanser yapar. Ama bu kanser hiçbir zaman bir günde olmamaktadır. Vulva, vajina ve rahim ağzına yerleşmiş olan HPV virüsünün 16 ve 18 gibi kanser yapan cinsleri herhangi bir şekilde kontrol altına alınmaz ise uzun yıllar sonunda kansere yol açabilmektedir. Oysa kadınların altı ayda bir HPV açısından taramaya girmeleri ve aksatmadan smear testi yaptırmaları gereklidir. Yani bir kadın; HPV virüsünü alır, 10 sene hiçbir doktor görmeden ve takip ettirmeden yaşarsa, bu kişinin rahim ağzı kanseri olma şansı yüzde 5-10 civarındadır. Ama biz kadınların düzenli olarak doktora gideceklerini ve bu ihtimali sıfıra indireceklerini biliyoruz.

Kendisini riskli gören kadın, hastalık hiç ortaya çıkmadan bu virüsü taşıyıp taşımadığını nasıl anlar?
Bu konuda endişesi olanların HPV, PCR testi yaptırarak kendilerinde virüs olup olmadığı konusunda bilgilendirilmeleri mümkündür. Ama bu virüsün mevcudiyeti hastalığın da olduğu veya olacağını göstermez. Sadece virüsün taşıyıcılık ihtimalini gösterir.

BİZE ULAŞIN