Astımınız varsa otel seçimini doğru yapın!

Alerjisi olan kişi; kuş tüyü yastık kullanmamalı, yatak ve yastık kılıflarını yanında götürmeli... Kişi alerjisi olan bitkilerin bulunduğu bölgeleri tatil için tercih etmemeli

Astımın ve alerjik nezlenin tetikleyicilerinden polenler, sanılanın aksine sadece ilkbaharda değil; yaz ortasından başlayıp, sonbahara dek etkisini gösteriyor. Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor İlkay Keskinel, astım ve alerji hastalarının tatile giderken seçecekleri otelin alerjiye uygun olup olmadığını araştırmalarını istiyor.

YERLERDE HALI OLMASIN
Keskinel, "Tatilinizi geçireceğiniz otel odası halı içermemeli. Mümkünse yüksek kalitede hava filtreleme sistemiyle donatılmalı. Eğer kişinin alerjisi varsa; yatak ve yastık kılıflarını da yanında götürmeli. Kuş tüyü yastıklar kesinlikle tercih edilmemeli. Kişinin alerjisi olduğu bitkilerin yoğun olduğu bölgelerde, polen mevsiminde tatil yapılmamalı" diye konuşuyor.

***

YOLCULUKTA CAMI DEĞİL VARSA KLİMAYI AÇIN!
Doktor İlkay Keskinel, yolculuk sırasında da hasta kişinin alerjenlerle karşılaşabileceğini belirterek uyarılarda bulundu: "Dış ortam alerjenlerine maruz kalınmaması açısından araç camının açılması yerine, klima kullanın. Araca binmeden camları açarak 10 dakika boyunca klimanın çalıştırılması, klima sistemindeki toz ve küfün boşaltılması açısından yararlı olur."
BİZE ULAŞIN