Durmayan çocuk için son çare ilaç

Hiperaktivite sorunu bulunan çocuklar, aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği nedeniyle, zekaları normal olmasına rağmen, okulda düşük başarı elde ediyor. Kendilerini ciddi kazalardan korumadıkları için de, hayati tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar.

Bu bir rahatsızlık
Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Arzu Önal, 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, hiperaktif çocukların annelerinin sıklıkla depresyon, kasiskelet ağrıları ve kaygı bozuklukları gibi hastalıklar yaşadıklarını belirtti. Erken çocukluk yaşlarında fark edilen bu durumun tedavi edilebileceğini belirten Arzu Önal Gökalp, şöyle konuştu: "Bu durumun bir rahatsızlık olduğu kabul edilmeli. Nedenleri saptanmaya çalışılmalı ve aileye bilgi verilmeli. Evde ve okulda yapılabilecekler aktarıldıktan sonra, ilaç tedavisi verilip verilmeyeceğine kararı verilmeli. Zekasında problem olmamasına rağmen, okul başarısı düşük olan veya aşırı hareketlilik nedeniyle sık sık yaralanan, hatta ciddi hayati tehlikeler geçiren çocuklarda ilaç tedavisi ilk seçenektir."

Hayati tehlikeye dikkat!
Hiperaktivite sorunu, dikkat ve hareketlilik olarak ayrı ayrı incelenmeli. Eğer bir çocuk, kendini koruyabilecek kadar dikkat gösteremiyor ve bu nedenle başına ciddi kazalar geliyorsa veya ders başarısı akademik başarısı ile orantılı değilse, bu noktada ilaç tedavisi önem kazanıyor. Hareketlilik nedeniyle yerinde duramıyor, sonunu düşünmeden kendini rahatlıkla tehlikeye atıyor, defalarca ucuz atlatılan kazalar geçiriyorsa burada ilaç gerekliliğin ötesinde hayati bir önem söz konusudur. İlaç kullanılmaması halinde önemli davranış
problemleri de görülebilir.

BİZE ULAŞIN