Hangi emzik ve oyuncaklar çocukları erken büyütüyor?

Plastik emzikler
Bazı kimyasallar östrojenik, yani kadınlık hormonu bulunduran madde içerir. Bu kimyasallar çocuklarda östrojen seviyesini yükseltip, meme gelişimini artırır. Plastik hammaddeli kimyasallar, Avrupa Birliği'ne bağlı bazı ülkelerde yasaklandı. Uzakdoğu'dan ithal edilen, çevre bozucu plastik maddelerden yapılan yalancı memeler de bu nedenle şu anda kullanılmıyor. Biberon ve yalancı meme seçimi yaparken aileler, prospektüsleri dikkatle okunmalı, zararlı ve standart dışı ürünleri satın almamalıdır. DDT böcek ilacı da en çok östrojen içeren madde olarak biliniyor. Avrupa ülkelerine irtica eden Afrika kökenli çocuklar, DDT ile ilaçlanarak ülkeye kabul edildikleri için onlarda erken ergenlik daha sık görülüyor.

Şampuan ve deodorantlar
Bazı şampuan ve deodorantların, zararlı kimyasallar içerdiği biliniyor. Çocukların deodorant kullanmasını tavsiye etmiyoruz.

Bol soyalı beslenme
Soya en fazla östrojenik etki içeren maddelerden biri soyadır. Çocuklar fazla miktarda alırsa, östrojen etkisi ile meme dokularını uyarıp, özellikle kızlarda memelerde büyümeye yol açabilir. Bu aynı zamanda erkeklerde de jinekomastiye, yani meme büyümesine neden olur. Bu konuda çocuklara yönelik çok araştırma mevcut. Bilimsel bir araştırma, okul kantinlerinde tüketilen gıdalar östrojen içerirse, çocuklarda meme büyümeleri görüldüğünü göstermiştir.

Çin işi oyuncak
Uzakdoğu ülkelerinden ve Çin'den ithal edilen yumuşak oyuncaklarda, östrojenik etkinin fazla olduğu biliniyor. İlgili bakanlıklar bu konuda çalışmalar yürütüyor ve bunların ülkeye girişi engelleniyor. 5, 6, 7 yaşındaki çocuklarda östrojen seviyesi düşük olduğu için, bu östrojen hemen etkiliyor.

BİZE ULAŞIN