Sağlam hafıza için karalayın!

Bir sonraki sıkıcı iş toplantısına giderken yanınızda dizüstü bilgisayar yerine defter götürmeniz için güzel bir neden var. Kağıt üzerinde yaptığınız karalamalar, daha fazla şey hatırlamanıza yardımcı olabilir. Kimin partiye gidip, kimin gitmeyeceğiyle ilgili sıkıcı bir ses kaydını 40 kişiye dinlettiklerinde durum böyleydi...

ZİHNİNİZİ TOPARLAYIN
Deneklerin yarısından, dinlerken karalama yapmaları, diğer yarısından da yapmamaları istendi. Karalama yapanlar sadece bilgileri öğrenmekle kalmadı, daha da çok şey hatırladı. Peki, 'daha fazla şey hatırlamak için' ille de sıkıcı bir toplantıya mı katılmanız gerekir? Toplantılara katılmak zorundaysanız; 'zihninizi toparlamak' için şu yöntemleri de deneyebilirsiniz:

Çay için... Yeşil, siyah ya da kokulu fark etmez... Çayda bulunan 'tein' adlı aminoasidin beynin dikkat genişliğiyle ilgili devresini aktif duruma getirdiğine inanılıyor.

Toplantıda dikkatlerin dağıldığı zamanlarda herkese naneli şeker ikram edebilirsiniz... Naneli şekerin kokusu, insanların daha iyi ve doğru çalışmasına yardımcı oluyor.
BİZE ULAŞIN