3-6 yaş arasında sakın yaptırmayın

  1. Haberler
  2. Sağlık
Pazar 10.08.2009 ABONE OL
Memorial Hastanesi sünnet yaptıracak ailelere şu önerilerde bulunuyor:

Sünnet, her yaşta yapılabilir ancak özellikle 3-6 yaş arası çocuklarda yapıldığında psikolojik travmalara neden olabiliyor ve bu nedenle de pek önerilmiyor.

Yenidoğan döneminde sünnet tercih edilir. Çünkü cerrahi işlem daha rahattır. Yara iyileşmesi daha çabuk olur, sünnet sonrası bakım kolaydır. Henüz kişilik oluşmadığı için psikolojik travmaya da neden olmaz. Bu nedenle de en ideal dönem olarak kabul edilir. 2.500 gr ağırlığın üzerinde ve ilk 24 saatini doldurmuş yenidoğan tüm erkek bebekler, sünnet için uygundur.

Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen 'hipospadias' durumunun varlığında kesinlikle sünnet yapılmamalıdır. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekmektedir.

Ailede kanama hastalığı olan, düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü bulunan kişiler dikkat etmeli. İğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan, zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapılmalı ve bundan sonra sünnet edilmelidir.

Önlem alınmalı!
Ailede bulunan kronik hastalıklar, önceden geçirilmiş ve hastanede yatmayı gerektirmiş hastalıklar ve ameliyatlar da doktor tarafından bilinmelidir.

Sorunları olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alınarak tehlikeli durumların ortaya çıkması önlenmelidir.

Sünnet sırasında derinin fazla kesilmesi, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir.

Sünnetin, konusunda deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

Sünnetin çocuk cerrahları ve ürologlar gibi uzman kişiler tarafından yapılması en sağlıklı ve güvenli yoldur.