Bebeklerim için işimi bırakıp ev erkeği oldum!

Feridun Bozkurt için para, pul ve kariyer hırsı, ikizlerinin çığlığını duyduğu an bitmiş! Tüp baba Bozkurt, bebeklerin bakımına yardım etmek için işini gücünü bile bırakmış...

12 yıl bebek hasreti çektikten sonra ikizleri Bulut ve Deniz'i kucağına alan Feridun-Ayşe Bozkurt çifti şimdi kalabalık bir hayata alışmaya çalışıyor. Feridun Bozkurt çocuklarına vakit ayırabilmek, onların büyümelerini kaçırmamak için işini gücünü bırakmış. İşte Bozkurt çiftinin hikayesi...

Genelde tüp babalar yıllarca bekledikten sonra ikiz ya da üçüz bebeklere kavuşuyor. Sizin de ikizleriniz var! Zor mu onlara bakmak?
İkiz sahibi olmak çok zor! Ama onlara zor kavuştuğumuz için bizim için çok kıymetliler. Ben işe giderken, annem eşime çok destek oldu. Ama annem rahatsızlanınca eşime yardımcı olabilmek için işimden ayrıldım. Para, pul, kariyer hırsı hepsi bitti! Bebeğin maması, sütü derken maddi olarak yine zor bir süreç yaşıyoruz ama her şeye rağmen çok güzel.

Çocuğunuzun laboratuvar ortamında yapılacak olması size garip geldi mi?
Laboratuvar bebekleriyle bizimkiler arasında fark yok hatta bizim bebeklerimizin daha akıllı ve güzel olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bizimkiler en sağlıklı embriyodan oluşan bebekler. Bu tabii benim fikrim. Tıbbi bir açıklaması var mı bilemem, sadece mutlu bir baba olarak böyle düşünüyorum.

12 yıl onları beklerken eşimle hep Pollyannacılık oynadık!
Siz de uzun süre kısırlıkla savaştınız. Bu süreçte eşinizle birbirinizi suçladığınız oldu mu?
Tüp bebek çiftler için gerçekten yıpratıcı bir süreç... Çünkü yolunda gitmeyen durumlarda tüp bebek tedavisine geçiliyor. Bir kere bunun stresi var. Bir de "Acaba başarılı olacak mı?" diye büyük bir baskı yaşıyorsunuz. Maddi olarak da zorlanıyorsanız, iki katı zor bir durum. Tedavi sürecinde hep Pollyannacılık oynuyorsunuz.

Tüp baba olmak farklı mı?
Tüp bebek babası olmak inanılmaz bir duygu; çünkü çok değerli bir babalık. 12 yıl bekliyorsunuz olmuyor, sonra bir sihirli el değiyor ve "Baba olacaksınız" diyor. Bu anlatılamaz, beni sadece yaşayanlar anlar. Tedavi sürecinde eşinizle ve ailenizle tek konuştuğunuz konu yumurta, sperm ve kalite oluyor. Doktorumuz Seval Taşdemir'le artık akraba gibi olduk. Yumurtaların milim milim gelişmesini eşimle birlikte ultrasonda izliyorduk. Bu duygu anlatılamaz; hem çok heyecanlı hem de çok ulvi bir durum.

Çevrenizden sakladınız mı?
Çevremizden hiç saklamadık, öyle bir kompleksimiz olmadı.

SAKLAMAYACAĞIZ!
Çocuklarınıza tüp bebek olduklarını söyleyecek misiniz?
Çocuklarımızdan saklamayı asla düşünmüyoruz çünkü bizden en doğru bilgiyi almaları en mantıklısı. Çocuklarımıza "Bizlerde bazı sorunlar vardı. Doktorlar sizi kucağımıza almamıza yardımcı oldu" diyeceğiz.
En mutlu olduğunuz an?
Baba olacağım müjdesini aldığım an, dünyalara değişemeyeceğim bir an. Kalp atışlarını duymam, daha sonra ikiz olma müjdesi, cinsiyetleri, doğmaları hepsi harika... Artık hayat onların etrafında dönüyor çünkü artık ben baba oldum.

BİZE ULAŞIN