Hamilelerin uzun süre aç kalması bulantıyı artırıp, şekeri düşürür!

'Hamile olsam da oruç tutacağım' diyen anne adaylarının, Medical Park Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Karan'ın sözlerine kulak vermelerinde fayda var:

SICAK HAVA RİSKİ
Oruç tutmaları riskli olan gruplardan biri de hamilelerdir. Sıcak havalarda oruç tutmak, riski daha fazla artırmaktadır. Sağlık durumunda herhangi bir sorun yaşamayan hamileler ancak doktorları izin verdiği taktirde oruç tutabilirler.

KALORİ İHTİYACI
Hamilelerin kalori ihtiyaçları arttığı için daha sık acıkırlar. Açlık durumunda hamilelerin kan şekerleri daha kolay düşer. Bu durumda vücut enerji kazanmak için yağları kullanır; yağların yakılması ile 'Keton cisimleri' denilen maddeler oluşur. 'Keton cisimleri' anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Gebelerin sık aralıklarla ve az miktarlarda besin alması, dengeli beslenmesi, yeterli mineral ve vitaminleri alması gerekir.

ERKEN DOĞUM
Ramazan ayı giderek daha sıcak mevsimlere denk gelmektedir. Çevre sıcaklığının da artması ile vücut daha kolay susuz kalabilir. Susuzluk durumunda kan basıncı düşer. Bu, bebeğin dolaşımını olumsuz etkiler. Vücudun su dengesini korumak için devreye giren hormonlar erken doğuma sebep olabilir.

TOK OLUN
Hamilelerin sahurda seçtikleri besinler; yüksek enerji içeren ve kolay hazmedilebilen besinler olmalıdır. Peynir, çavdar veya kepekli ekmek, yumurta veya sütlü sebze çorbaları gibi...

BİZE ULAŞIN