Her 10 kişiden biri sosyal fobik!

Her on kişiden birinde görülen 'sosyal fobi' hastalığı yaşam kalitesini düşürüyor. İletişim kurmakta güçlük çeken yani sosyal fobisi olanların, hekime danışmaları tavsiye ediliyor.

  1. Haberler
  2. Sağlık
Cuma 19.09.2009 ABONE OL
Nelerden korkmuyoruz ki... Kimimiz uçağa binmekten, kimi 'yanlış bir kelime sarf ederim' endişesiyle konuşmaktan, kimi yüksek bir yere çıkmaktan, kimi başarısız olurum diye kendini işinde iyi ifade edememekten korkuyor. Ama öyle korkular var ki, "Bundan da korkulur mu?" denilecek türden... Türk insanının karakteristik özelliği olan 'utangaçlık' son zamanlarda birçok kişide 'hastalık seviyesi'ne yükseldi. Her on kişiden birinin sosyal fobisi var. Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, psikiyatrik bir hastalık olan 'sosyal fobi'ye sahip kişilerin, normal seviyede utangaç olanlara oranla iletişim kurakta daha da zorlandığını ve bu sırada vücut fonksiyonlarının değiştiğini belirtiyor. Kişide özgüven kaybına neden olan, iş yaşamında kariyer yapmaya engel teşkil eden sosyal fobinin belirtilerini ise Dr. Yavuz şöyle tanımlıyor: "Toplulukta kendilerine söz verildiğinde ya da tanımadığı insanlarla iletişim kurarken terler, heyecanlanırlar. Konuşurken tutukluk, kekeleme, yüz kızarıklığı ve seste titreme olur. Sosyal fobik kişiler bu endişeleri yüzünden kendilerini girdikleri tüm ortamdan soyutlar. Bu da, sosyal hayatta başarısızlığı getirir." Yavuz hekime başvurmak istemeyen sosyal fobiklerin fobilerini yenmek için kendi kendilerine bazı antrenmanlar yapmaları gerektiğini de tavsiye ediyor.

SOSYAL FOBİNİZİ YENMEK İÇİN CHAT YAPIN
Dr. Yavuz, sosyal fobisi olanlara şu önerilerde bulunuyor:
Aynanın karşına geçip kendine kendinize konuşabilir, güvendiğiniz kişilerin önünde hikâye, fıkra ya da kendi anılarınızı anlatabilirsiniz.
İnternette chat yapmak, üzerinizden güvensizliğin atılmasına yardımcı olacaktır çünkü sanal ortamda kendinizi daha rahat hissedersiniz. Düşüncelerinizi özgürce ifade edebilir ve bir süre sonra sanal ortamda kazandığınız özgüveni sosyal ortamlara da taşıyabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU